Uwaga kierowcy: Wzrost liczby wypadków z udziałem dzikich zwierząt

Wiosna i jesień to okresy, w których na drogach wzrasta ryzyko kolizji z dzikimi zwierzętami. Policja apeluje o zwiększoną ostrożność, zwłaszcza w rejonach lasów i nieużytków rolnych.

  1. Ryzyko kolizji wzrasta wiosną i jesienią.
  2. Szczególna ostrożność w rejonach lasów i pól.
  3. W przypadku kolizji należy zabezpieczyć miejsce zdarzenia.
  4. Nie zbliżać się do rannych zwierząt.

Wiosną i jesienią policja coraz częściej rejestruje zdarzenia drogowe z udziałem dzikich zwierząt. To właśnie w tych porach roku, zwłaszcza w godzinach porannych i wieczornych, kierowcy powinni zachować najwyższą czujność, szczególnie na terenach leśnych oraz w pobliżu pól i nieużytków rolnych.

W ostatnim czasie odnotowano kilka incydentów drogowych z udziałem dzikiej zwierzyny w naszym regionie. Policja apeluje o rozwagę i przypomina, że zwierzęta często przemieszczają się w grupach, więc za jednym osobnikiem mogą podążać kolejne. Dlatego tak ważne jest, aby nie lekceważyć znaków ostrzegawczych i zawsze być gotowym na ewentualne niespodziewane wtargnięcie zwierzęcia na jezdnię.

Jeżeli mimo zachowania ostrożności dojdzie do kolizji z dzikim zwierzęciem, należy natychmiast zabezpieczyć miejsce zdarzenia: włączyć światła awaryjne, ustawić trójkąt ostrzegawczy i wezwać odpowiednie służby. Nie wolno zbliżać się do rannego zwierzęcia, ponieważ może ono być agresywne i stanowić zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa.

Podróżując przez tereny leśne, pola i łąki, zwolnijmy i uważnie obserwujmy pobocze drogi. Pamiętajmy, że wiosną i jesienią ryzyko spotkania dzikiej zwierzyny na drodze jest znacznie większe. Zachowajmy ostrożność, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji i zapewnić bezpieczeństwo sobie oraz innym uczestnikom ruchu drogowego.


Opierając się na: KMP we Włocławku