Aktualne ceny mieszkań w mieście Chodecz. Zobacz, ile przeciętnie płacono za metr nieruchomości do końca września 2026

Ceny nieruchomości w mieście Chodecz - raport z rejestru cen

Barometr cen, październik 2026: 2 824 zł/m² wynosi mediana cen mieszkań w mieście Chodecz z ostatnich 24 miesięcy. To o 448 zł/m², czyli 13,7%, mniej niż poziom odniesienia z 2025 r. Typowa kwota zakupu wynosiła 120 000 zł, a mediana powierzchni lokalu to 48 m². Analiza pokazuje ceny transakcyjne zapisane w aktach notarialnych, a nie oczekiwania sprzedających widoczne w ogłoszeniach.

Spis treści:

Ceny mieszkań w mieście Chodecz: najważniejsze liczby

  • 2 824 zł/m² - mediana ceny mieszkań
  • 448 zł/m², czyli 13,7% - spadek wobec poziomu odniesienia z 2025 r.
  • 2 069-3 507 zł/m² - przedział obejmujący połowę transakcji
  • 120 000 zł - mediana ceny zakupu
  • 48 m² - mediana powierzchni mieszkania

Dla kupującego istotne są zarówno stawka za metr, jak i całkowity budżet. Pierwsza pozwala porównywać lokale o różnej powierzchni, druga określa kwotę potrzebną do sfinalizowania zakupu. Mediany ceny i metrażu opisują osobno środek rozkładu tych cech, nie są więc kosztorysem konkretnego mieszkania.

Przedział 2 069-3 507 zł/m² pokazuje zróżnicowanie kwot płaconych na lokalnym rynku. Przy wyborze lokalu warto zestawić stawkę jednostkową z jego powierzchnią, stanem technicznym i wydatkami potrzebnymi po zakupie. Niższa cena za metr nie musi oznaczać niższego całkowitego kosztu zamieszkania.

Infografika: ceny mieszkań w mieście Chodecz
Infografika: ceny mieszkań w mieście Chodecz

Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?

2 596 zł/m² wynosi mediana cen na rynku wtórnym. To obrót istniejącymi mieszkaniami stanowi podstawę lokalnego zestawienia.

W praktyce zakup używanego lokalu wymaga porównania nie tylko ceny, ale też zakresu remontu, kosztów utrzymania budynku oraz dostępności mieszkania. Te elementy wpływają na budżet nabywcy niezależnie od kwoty zapisanej w umowie. Przy zestawianiu ofert gotowe mieszkanie i lokal wymagający prac należy oceniać przez całkowity koszt doprowadzenia ich do oczekiwanego standardu.

Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej

2 677 zł/m² to poziom wykazany dla rejonu Ruda Lubieniecka. Zestawienie lokalizacyjne uzupełnia obraz całego miasta i pozwala odnieść cenę rozważanego zakupu do kwot odnotowanych w tej okolicy.

Rejonzł/m²
Ruda Lubieniecka2 677 *

* w rejestrze niewiele danych dla tej okolicy - wartość orientacyjna

Mapa cen mieszkań - Chodecz
Mapa cen mieszkań - Chodecz

Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty

120 000 zł za mieszkanie nie zamyka budżetu zakupu. Na rynku wtórnym należy uwzględnić podatek PCC w wysokości 2%, czyli około 2 400 zł przy takiej cenie. Zwolnienie obejmuje osoby kupujące swoje pierwsze mieszkanie, po spełnieniu warunków ustawowych.

Do tego dochodzi maksymalna taksa notarialna - do około 1 538 zł z VAT, przy czym wynagrodzenie notariusza można negocjować - oraz 300 zł opłat sądowych za wpisy do księgi wieczystej. Przy zakupie od dewelopera PCC nie występuje, ponieważ cena zawiera VAT.

Koszty formalne warto oddzielić od wydatków na remont i wyposażenie. Dzięki temu porównanie mieszkań nie sprowadza się do ceny ogłoszenia, lecz obejmuje także środki potrzebne przed wprowadzeniem się.

Jak zmieniały się ceny od 2019 roku

3 272 zł/m² wynosi poziom odniesienia z 2025 r., wobec 2 824 zł/m² w aktualnym zestawieniu. Różnica to 448 zł/m², czyli 13,7% na minusie. Na pytanie, o ile wzrosły ceny, to porównanie daje zatem przeciwną odpowiedź: obecny poziom jest niższy.

Historia cen ma znaczenie przy ocenie budżetu i negocjowaniu warunków zakupu. W tym zestawieniu punktem odniesienia jest poziom z 2025 r.; bieżąca mediana pokazuje, gdzie znajduje się środek rozkładu cen z analizowanego okresu.

Chodecz na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej

7 282 zł/m² wynosi mediana dla monitorowanych miast województwa kujawsko-pomorskiego. W mieście Chodecz za metr płacono o 4 458 zł mniej. Różnice względem pobliskich rynków przedstawia tabela.

MiastoOdległośćMediana zł/m²Różnica
Chodecz-2 824-
Brześć Kujawski23 km4 121+45,9%
Włocławek29 km5 771+104,4%
Włocławek29 km5 771+104,4%
Płock49 km8 691+207,8%

1 297 zł/m², czyli 45,9%, wynosi przewaga cenowa miasta Brześć Kujawski nad miastem Chodecz. Odległość między nimi w zestawieniu to 23 km. Dla nabywcy rozważającego zmianę lokalizacji różnica w cenie mieszkania powinna być porównana z kosztami dojazdów oraz dostępnością pracy i usług.

Komentarz analityczny

448 zł/m² i 13,7% poniżej poziomu z 2025 r. - tak wygląda lokalna zmiana na tle własnego punktu odniesienia. Istotny dla kupującego jest również poziom wejścia na rynek: mediana całkowitej ceny wynosi 120 000 zł. Przy ocenie konkretnej oferty znaczenie ma więc nie tylko stawka jednostkowa, lecz także to, czy lokal mieści się w dostępnym budżecie wraz z kosztami zakupu i prac.

3,75% wynosiła stopa referencyjna NBP po decyzji o jej utrzymaniu z 9 września 2026 r. (źródło: Narodowy Bank Polski, decyzja RPP z 9 września 2026 r.). Z kolei 6,07% wynosiło średnie oprocentowanie nowych kredytów mieszkaniowych w czerwcu 2026 r., o 0,7 punktu procentowego mniej niż rok wcześniej (źródło: Raport AMRON-SARFiN nr 2/2026 oraz BIK, czerwiec i II kwartał 2026 r.). Niższy koszt finansowania może zwiększać zdolność zakupową, ale przełożenie tego mechanizmu na lokalne ceny zależy od zainteresowania mieszkaniami i dostępnej podaży.

13 657 zł/m² wynosiła średnia cena transakcyjna mieszkań używanych na największych rynkach w II kwartale 2026 r., przy wzroście o 0,7% rok do roku (źródło: Narodowy Bank Polski, Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych, II kwartał 2026 r.). Kierunek tego porównania jest inny niż w mieście Chodecz. Rynki lokalne reagują na warunki finansowania przez własną strukturę popytu, dostępne mieszkania i możliwości dochodowe nabywców.

Co dalej z cenami? Jeśli poprawa dostępności kredytów zwiększy zainteresowanie zakupem przy ograniczonej podaży, może wspierać stabilizację lub wzrost stawek. Jeśli natomiast sprzedający będą konkurowali o kupujących ceną, presja na obniżki może się utrzymać. Twarda prognoza nie jest tu podstawą decyzji; ważniejsze jest porównanie konkretnego lokalu z alternatywami i pełnym budżetem zakupu.

Najczęstsze pytania

Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w mieście Chodecz?

Mediana z ostatnich 24 miesięcy wynosi 2 824 zł/m². Połowa transakcji mieściła się w przedziale 2 069-3 507 zł/m².

Czy ceny mieszkań w mieście Chodecz rosną, czy spadają?

Aktualna mediana jest niższa od poziomu odniesienia z 2025 r. o 448 zł/m², czyli 13,7%. W tym porównaniu ceny spadły.

Metodologia

Analiza powstała na podstawie Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) prowadzonego przez starostwo powiatowe i udostępnianego przez GUGiK w serwisie geoportal.gov.pl - to rzeczywiste ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie ceny ofertowe. Podstawą tego opracowania jest 9 transakcji mieszkaniowych z ostatnich 24 miesięcy - akty notarialne z datami od 10 lutego 2025 do 3 sierpnia 2026 (mieszkania 25-120 m² z aktów jednolokalowych; filtr 1500-30 000 zł/m² odcina garaże, transakcje pakietowe i symboliczne). Jeśli nie zaznaczono inaczej, wszystkie wartości - mediana dla miasta, zestawienia osiedli i rejonów, metraży i ulic oraz historia cen - obejmują łącznie rynek pierwotny (0 transakcji) i wtórny (8); rozdzielenie rynków pokazuje wyłącznie tabela w sekcji o mieszkaniach od dewelopera i z rynku wtórnego. Podajemy mediany - odporne na skrajne akty.

Tam, gdzie rejestr zawiera niewiele wpisów dla danej okolicy lub segmentu, wartość oznaczamy jako orientacyjną, a przy skrajnie małej liczbie danych w ogóle jej nie publikujemy. Dla części zestawień o rzadszych transakcjach analiza obejmuje dłuższy okres (do 24 miesięcy lub od 2019 r.), aby wynik był stabilny.

Podział miasta na rejony oparto na zwyczajowych nazwach z map OpenStreetMap (© OpenStreetMap contributors, licencja ODbL); granice są orientacyjne i nie są to jednostki administracyjne.

Stan danych: 2026-08-03; wpisy trafiają do rejestru z opóźnieniem do kilku tygodni, więc ostatnie 2-3 miesiące są niepełne i mogą ulec rewizji.

W rejestrze niewiele danych dla segmentu mieszkań deweloperskich - nie publikujemy jego mediany ani porównania cen z rynkiem wtórnym. Dostępne dane historyczne nie tworzą pełnego szeregu od 2019 r.; porównanie dynamiki dotyczy mediany z ostatnich 24 miesięcy i poziomu odniesienia z 2025 r., a nie zmiany rok do roku.

Analiza ma charakter informacyjny - nie stanowi wyceny nieruchomości ani porady inwestycyjnej. RCN nie zawiera informacji o standardzie lokali. Ten barometr cen aktualizujemy co miesiąc; następna aktualizacja: listopad 2026.

Widzisz błąd lub nieaktualną informację? Zgłoś błąd, sprostowanie lub uwagę

Treści na stronie są opracowywane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji

Ostatnie Artykuły