Aktualne ceny mieszkań we Włocławku. Zobacz, ile przeciętnie płacono za metr nieruchomości do końca września 2026

Barometr cen, październik 2026: mediana ceny mieszkania we Włocławku z ostatnich 12 miesięcy wynosi 5 771 zł/m². To o 1468 zł/m² i 34,1% więcej niż poziom odniesienia z 2025 r. Za tym wynikiem kryje się jednak rynek z wyraźnym podziałem: mieszkania deweloperskie kosztują więcej niż lokale używane, a lokalizacja i metraż istotnie różnicują cenę metra. Analiza pokazuje ceny transakcyjne z aktów notarialnych, a nie oczekiwania sprzedających zapisane w ogłoszeniach.
Spis treści:
- Ceny mieszkań we Włocławku: najważniejsze liczby
- Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?
- Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?
- Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej
- Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty
- Jak zmieniały się ceny od 2019 roku
- Włocławek na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej
- Najczęstsze pytania
- Metodologia
Ceny mieszkań we Włocławku: najważniejsze liczby
- 5 771 zł/m² - mediana ceny mieszkań.
- 1468 zł/m² i 34,1% - wzrost względem poziomu odniesienia z 2025 r.
- 4 890-7 710 zł/m² - przedział obejmujący połowę transakcji.
- 270 000 zł - mediana ceny całego mieszkania.
- 47 m² - mediana powierzchni kupowanego lokalu.
- 7 251 zł/m² - mediana w rejonie Bularka, najwyższa w prezentowanym zestawieniu rejonów.
Dla kupującego ważna jest zarówno cena metra, jak i całkowity budżet. Mediana wartości mieszkania oraz mediana powierzchni opisują osobne cechy rynku - nie są ceną i metrażem jednego konkretnego lokalu.

Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?
| Rynek | Mediana zł/m² |
|---|---|
| pierwotny (deweloperski) | 7 830 |
| wtórny | 5 279 |
* Dla porównania z 2025 r. w rejestrze niewiele danych dla tego segmentu - wartość orientacyjna.
7 830 zł/m² na rynku pierwotnym wobec 5 279 zł/m² na wtórnym oznacza premię deweloperską wynoszącą 48,3%. Rozdzielenie tych segmentów pomaga dopasować punkt odniesienia do rodzaju szukanego mieszkania.
Premia za nowe lokale może wiązać się z wiekiem budynku, rozwiązaniami technicznymi i otoczeniem inwestycji. Nie oznacza jednak, że zakup od dewelopera zamyka budżet: do ceny lokalu często dochodzi wykończenie, podczas gdy mieszkanie używane może wymagać remontu.
Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?
| Metraż | Mediana zł/m² |
|---|---|
| 25-35 m² (kawalerki) | 5 831 |
| 35-45 m² (małe 2-pok.) | 6 007 |
| 45-55 m² (2-pok.) | 5 366 |
| 55-70 m² (3-pok.) | 6 452 |
| 70-90 m² (duże 3-4 pok.) | 6 078 |
| 90-120 m² (największe) | 5 156 * |
* w rejestrze niewiele danych dla tego przedziału - wartość orientacyjna
5 831 zł/m² płacono za kawalerki o powierzchni 25-35 m², a 6 007 zł/m² za lokale 35-45 m². Najwyższy poziom w podziale według metrażu, 6 452 zł/m², dotyczył jednak mieszkań 55-70 m².
Nie ma więc prostego układu, w którym cena metra maleje wraz z powierzchnią. Mniejszy lokal może przyciągać niższym całkowitym kosztem zakupu, ale na wyniki poszczególnych przedziałów wpływa również udział nowych mieszkań i ich lokalizacja. Poniższy wykres pokazuje te różnice.

Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej
7 251 zł/m² w rejonie Bularka to najwyższa mediana w poniższej tabeli. Kolejne miejsca zajmują rejon Kolanowszczyzna z 6 947 zł/m² oraz rejon Lunewil z 6 902 zł/m². Najniższy poziom w tym zestawieniu, 4 865 zł/m², odnotowano w rejonie Śródmieście.
Między rejonami Bularka i Śródmieście różnica wynosi 49%. Lokalizację warto zatem uwzględniać już przy ustalaniu budżetu, zanim porówna się wyposażenie i stan konkretnych mieszkań.
| Rejon | zł/m² |
|---|---|
| Bularka | 7 251 |
| Kolanowszczyzna | 6 947 |
| Lunewil | 6 902 |
| Odłogi | 6 156 * |
| Ostrowy Leśne | 5 880 * |
| Przylesie | 5 774 |
| Zazamcze | 5 531 |
| Południe | 5 427 |
| Łanieszczyzna | 5 371 |
| Kazimierza Wielkiego | 5 058 |
| Kamlarka | 5 056 |
| Śródmieście | 4 865 |
* w rejestrze niewiele danych dla tej okolicy - wartość orientacyjna


Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty
Przy cenie mieszkania wynoszącej 270 000 zł budżet zakupu na rynku wtórnym powinien obejmować również koszty formalne. Podatek PCC w wysokości 2% to około 5 400 zł; nie płacą go osoby korzystające ze zwolnienia przy zakupie pierwszego mieszkania.
Maksymalna taksa notarialna z VAT wynosi do około 2 276 zł, przy czym stawkę można negocjować. Opłaty sądowe za wpisy do księgi wieczystej to 300 zł. Przy zakupie od dewelopera PCC nie występuje - cena zawiera VAT.
Jak zmieniały się ceny od 2019 roku
Historia cen w dostarczonym zestawieniu daje dwa punkty odniesienia. Wobec 4 303 zł/m² z 2025 r. obecna mediana 5 771 zł/m² jest wyższa o 1468 zł/m² i 34,1%.
Inaczej wygląda porównanie z poziomem 6 122 zł/m² wskazanym dla 2026 r.: aktualny wynik oznacza spadek o 6%, a nie wzrost. Odpowiedź na pytanie, o ile wzrosły ceny, zależy zatem od przyjętego okresu porównania.
Włocławek na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej
7 282 zł/m² wynosi mediana dla monitorowanych miast województwa kujawsko-pomorskiego. We Włocławku poziom jest o 1 511 zł/m² niższy.
| Miasto | Odległość | Mediana zł/m² | Różnica |
|---|---|---|---|
| Włocławek | - | 5 771 | - |
| Brześć Kujawski | 13 km | 4 121 | -28,6% |
| Płock | 46 km | 8 691 | +50,6% |
| Kruszwica | 49 km | 5 676 | -1,6% |
| Toruń | 50 km | 9 314 | +61,4% |
W oddalonym o 13 km mieście Brześć Kujawski mediana była o 1 650 zł/m² i 28,6% niższa niż we Włocławku. Porównując miejsca zakupu, warto zestawić oszczędność na mieszkaniu z kosztami dojazdów i dostępnością usług.
Komentarz analityczny
34,1% wzrostu względem 2025 r. oraz 6% spadku względem wskazanego poziomu z 2026 r. pokazują różne kierunki porównania. Lokalny obraz uzupełnia premia rynku pierwotnego: zmiana udziału droższych mieszkań deweloperskich w sprzedaży może przesuwać medianę całego miasta, nawet bez jednakowego wzrostu cen wszystkich lokali.
Na największych rynkach krajowych dynamika była znacznie spokojniejsza: w II kwartale 2026 r. średnia cena nowych mieszkań wyniosła 14 444 zł/m², ze wzrostem o 0,6% rok do roku, a używanych 13 657 zł/m², ze wzrostem o 0,7% (źródło: NBP, Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych, II kwartał 2026 r.). Lokalny rynek nie musi powielać kierunku i tempa zmian największych miast.
3,75% wynosiła stopa referencyjna po wrześniowej decyzji RPP (źródło: NBP, decyzja RPP z 9 września 2026 r.). Oprocentowanie nowych kredytów mieszkaniowych w czerwcu wynosiło 6,07%, o 0,7 punktu procentowego mniej niż rok wcześniej (źródło: Raport AMRON-SARFiN nr 2/2026 oraz BIK, czerwiec i II kwartał 2026 r.). Niższy koszt finansowania może poprawiać dostępność zakupu również w mniejszych miastach, ale siła tego mechanizmu zależy od dochodów nabywców i oferty mieszkań.
Co dalej z cenami? Jeśli dostępność kredytów będzie się poprawiać, a podaż pozostanie ograniczona, presja na wzrost może się utrzymać. Jeśli oferta zwiększy się szybciej niż popyt, kupujący mogą zyskać większe pole do negocjacji. Twardych prognoz nie stawiamy.
Najczęstsze pytania
Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Włocławku?
Mediana wynosi 5 771 zł/m². Połowa transakcji mieściła się w przedziale 4 890-7 710 zł/m².
Czy ceny mieszkań w Włocławku rosną, czy spadają?
Wobec poziomu z 2025 r. mediana wzrosła o 1468 zł/m² i 34,1%. Względem wskazanego poziomu 6 122 zł/m² z 2026 r. jest niższa o 6%.
Która część miasta jest najdroższa, a gdzie kupię najtaniej?
W prezentowanej tabeli najwyższa mediana dotyczy rejonu Bularka: 7 251 zł/m². Najniższa dotyczy rejonu Śródmieście: 4 865 zł/m².
Ile kosztuje kawalerka lub małe mieszkanie w Włocławku?
Dla lokali 25-35 m² mediana wynosi 5 831 zł/m², a dla mieszkań 35-45 m² - 6 007 zł/m².
Czy mieszkanie od dewelopera jest droższe niż z rynku wtórnego?
Tak: mediany wynoszą odpowiednio 7 830 zł/m² i 5 279 zł/m². Premia rynku pierwotnego to 48,3%.
Metodologia
Analiza powstała na podstawie Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) prowadzonego przez starostwo powiatowe i udostępnianego przez GUGiK w serwisie geoportal.gov.pl - to rzeczywiste ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie ceny ofertowe. Podstawą tego opracowania jest 460 transakcji mieszkaniowych z ostatnich 12 miesięcy - akty notarialne z datami od 5 stycznia 2026 do 9 września 2026 (mieszkania 25-120 m² z aktów jednolokalowych; filtr 1500-30 000 zł/m² odcina garaże, transakcje pakietowe i symboliczne). Jeśli nie zaznaczono inaczej, wszystkie wartości - mediana dla miasta, zestawienia osiedli i rejonów, metraży i ulic oraz historia cen - obejmują łącznie rynek pierwotny (142 transakcji) i wtórny (317); rozdzielenie rynków pokazuje wyłącznie tabela w sekcji o mieszkaniach od dewelopera i z rynku wtórnego. Podajemy mediany - odporne na skrajne akty.
Tam, gdzie rejestr zawiera niewiele wpisów dla danej okolicy lub segmentu, wartość oznaczamy jako orientacyjną, a przy skrajnie małej liczbie danych w ogóle jej nie publikujemy. Dla części zestawień o rzadszych transakcjach analiza obejmuje dłuższy okres (do 24 miesięcy lub od 2019 r.), aby wynik był stabilny.
Podział miasta na rejony oparto na zwyczajowych nazwach z map OpenStreetMap (© OpenStreetMap contributors, licencja ODbL); granice są orientacyjne i nie są to jednostki administracyjne.
Stan danych: 2026-09-09; wpisy trafiają do rejestru z opóźnieniem do kilku tygodni, więc ostatnie 2-3 miesiące są niepełne i mogą ulec rewizji.
Analiza ma charakter informacyjny - nie stanowi wyceny nieruchomości ani porady inwestycyjnej. RCN nie zawiera informacji o standardzie lokali. Ten barometr cen aktualizujemy co miesiąc; następna aktualizacja: listopad 2026.
Widzisz błąd lub nieaktualną informację? Zgłoś błąd, sprostowanie lub uwagę
![]()
Ostatnie Artykuły

Oferta pracy, wyjazd, znajomość w sieci - tak może zaczynać się handel ludźmi
![[KOSZYKÓWKA] PGE Basket Liga – Legia Warszawa 73:72 Anwil Włocławek w trzeciej kolejce](/images/mecz/thumbnails/legia-warszawa-anwil-wloclawek-16102026-7372.webp)
[KOSZYKÓWKA] PGE Basket Liga – Legia Warszawa 73:72 Anwil Włocławek w trzeciej kolejce

Instrukcje na wypadek zagrożenia z powietrza dostępne dla mieszkańców powiatu włocławskiego

16 nauczycieli z gminy Brześć Kujawski otrzymało nagrody burmistrza

Senioralne metamorfozy w Pałacu Bursztynowym. Włocławianki pokażą nowe oblicza

O bioróżnorodności z Lesławem Urbankiewiczem. Miejsca na warsztaty są ograniczone

25 anestezjologów czuwa nad pacjentami we Włocławku. Ich praca to nie tylko znieczulenia

Bezpłatne szczepienie przeciw HPV dla osób do 26. roku życia. Liczy się listopad

Rodzinny trening we Włocławku. Uczestnicy stworzą plan na sytuację kryzysową

Powiat włocławski kupił trzy większe autobusy. Każdy pomieści około 80 osób

Jakie półbuty męskie Birkenstock wybrać na jesień – sneakersy czy mokasyny?

Komisja zajmie się skargą na burmistrza i petycją mieszkańców

Nowa szkoła w Kowalu kosztowała 12,9 mln zł. Jest też nowy sztandar

Nowy budynek szkoły w Kowalu otwarty. Były nagrody i koncert Haliny Mlynkovej
Przydatne dane teleadresowe
- Apteki Kłóbka, gmina Lubień Kujawski, powiat włocławski - adresy, telefony, godziny otwarcia
- Parafia NMP Królowej Polski we Włocławku - kontakt, kancelaria, sakramenty
- Apteki Czerniewice, gmina Choceń, powiat włocławski - adresy, telefony, godziny otwarcia
- Środowiskowy Dom Samopomocy we Włocławku - wsparcie dzienne dla osób z zaburzeniami psychicznymi
- Sąd Okręgowy we Włocławku - kontakt, wydziały, godziny i sprawy
- Parafia Najświętszego Serca Jezusowego we Włocławku - kontakt, kancelaria, msze święte
