Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Włocławek

Okap podszafkowy w kuchni. Kiedy warto go zamontować?

Okapy kuchenne to pełna gama modeli do wyboru. Wśród nich znajdują się również okapy podszafkowe. To modele dedykowane głównie do mniejszych kuchni, ale bez trudu można także zastosować je w większych przestrzeniach, aby uzyskać atrakcyjny wygląd zabudowy kuchennej. Kiedy warto zdecydować się na okap montowany pod szafką? Co warto wiedzieć przed jego zakupem?

Czym jest okap podszafkowy?

Kuchenny okap to urządzenie, które służy do filtrowania lub odprowadzania powietrza, par i zapachów na zewnątrz. W kuchni dba ono głównie o komfortowe gotowanie, a także zmniejsza ryzyko pojawienia się nadmiernej wilgoci, przechodzenia zapachów do innych pomieszczeń.

Okapy podszafkowy to rozdaj okapu kuchennego, który przeznaczony jest do montażu pod szafką kuchenną. Może być on umieszczony w zabudowie wykonanej na wymiar albo kupionej jako gotowa – w sprzedaży można znaleźć szeroką gamę szafek współpracujących z tymi modelami okapów.

W sprzedaży można znaleźć wiele modeli do wyboru, na przykład okapy podszafkowe ze stali inox, okapy w kolorze czarnym, białym, z wyciąganym filtrem. Asortyment jest spory, dlatego można dopasować je do wnętrza. Z przykładowymi modelami można zapoznać się na blogu: https://www.thewallisgallery.eu/.

Okap podszafkowy – najważniejsze parametry

Okapy podszafkowe dzieli się na dwie kategorie:

  • okap pracujący jako wyciąg
  • okap pracujący jako pochłaniacz

Wyciągi wymagają podłączenia do wentylacji. Wtedy konieczny jest bardziej skomplikowany montaż, ale tego typu okap może efektywniej dbać o czystość powietrza w kuchni – po prostu odprowadza je na zewnątrz.

Pochłaniacze z kolei wyposażone są w wielostopniowe filtry – metalowe, węglowe, które zatrzymują zanieczyszczenia, dlatego mogą także zmniejszyć nieprzyjemne zapachy, a przy tym zredukować nadmiar wilgoci w pomieszczeniu. Montaż jest jednak znacznie prostszy – taki okap może być umieszczony w dowolnym miejscu.

Poza tym pod uwagę należy wziąć także inne parametry:

  • wydajność okapu związana z jego mocą
  • liczba prędkości – biegów
  • poziom hałasu okapu
  • sposób sterowania
  • dodatkowe funkcje, na przykład oświetlenie, timer

Zatem okap podszafkowy to dobry wybór do kuchni, która jest niewielka, ale tak naprawdę ma on uniwersalne zastosowanie. Aby mógł zapewnić on optymalną wydajność pracy, warto postawić na wyciąg, ale również dobry pochłaniacz zadba o jakość powietrza w kuchni. Najlepiej zatem zapoznać się z różnymi modelami, aby znaleźć taki, który sprawdzi się najlepiej.