CK Włocławek: Zza obrazu Kompozycja S” Waldemara Dołęgowskiego
Pragniemy zaprezentować Państwu ostatni odcinek mini cyklu ZZA OBRAZU. Ich autor stara się spojrzeć na dzieła światowych i regionalnych twórców przez pryzmat pandemii i z przymrużeniem oka odkryć nowe znaczenie. Poprzednie odcinki można nadal zobaczyć w naszym archiwum. Krótka animacja przybliża prace mistrzów, natomiast opis zachęca do zastanowienia się nad różnymi zagadnieniami.
Obecny odcinek poświęcony jest obrazowi znanego, przedwcześnie zmarłego artysty plastyka Waldemara Dołęgowskiego (1940-1989). Praca zatytułowana Kompozycja S” (18×32 cm) wykonana jest jako kolaż z tektury, gwoździ i piasku przy pomocy farb olejnych. Obraz powstał w drugiej połowie lat siedemdziesiątych XX. wieku. Dzieło jest własnością Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku (Zbiory Sztuki).
Waldemar Dołęgowski, który w 1965 roku ukończył z wyróżnieniem Wydział Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, często wykorzystywał w swojej twórczości materiały takie jak metal, piasek, fragmenty roślin, drewno, drobne kamienie, a nawet wosk. Jego malarstwo to spojrzenie na piękno natury i brzydotę dnia codziennego. Należy mieć świadomość, że czasy, w których artyście przyszło tworzyć, nie były zbyt kolorowe ani proste. Jednak osobowość Dołęgowskiego tryskała wręcz indywidualnością i nietuzinkowym spojrzeniem na świat. Dysponował on całym zbiorem ciekawych powiedzonek i należał do bardzo aktywnych towarzysko plastyków Włocławka lat 70. i 80.
Oprócz malarstwa zajmował się także projektowaniem znaków graficznych (m.in. logo Włocławskiej Fabryki Farb i Lakierów Nobiles”), aranżowaniem wystaw (Muzeum w Krakowie w latach 1965-1967), projektowaniem form przestrzennych (usunięta metalowa kompozycja sprzed Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli przy placu Powstania Styczniowego), grafiką. Współautor sgrafitto w przydworcowym przejściu podziemnym we Włocławku. Był twórcą projektów wielu plansz reklamowych i propagandowych. Pracował też jako nauczyciel w II i III LO we Włocławku.
Jego grób znajduje się na Cmentarzu Komunalnym we Włocławku.
Centrum Kultury Browar B.”, ckbrowarb.pl/zza-obrazu-kompozycja-s-waldemara-dolegowskiego/
Ostatnie Artykuły

Wakacje bez nudy - Browar B. szykuje miejskie przygody dla dzieciaków

Nowe boisko i bieżnia przy SP 12. Kolejny projekt z Budżetu Obywatelskiego oddany do użytku

Tata za kierownicą kreatywności - malowane auta zamiast krawata

Sprawdzamy kanalizację" - słowa, które otworzyły drzwi złodziejom

Koncert “Fajansowe Sny” nad Wisłą. Gwiazdy polskiej sceny zagrają na bulwarach

GUS pyta rolników o szczegóły. 120 tysięcy gospodarstw objętych badaniem

Włocławek stawia na zdrowie. Szpital zyskał roboty chirurgiczne i 242 nowoczesne urządzenia

Galeria Skarbów – kiedy glina spotyka się z drukarką 3D w Skarbcu Fajansu

Daria ze Śląska pyta: “Halo. Co jest grane?” - nowa płyta, która nie boi się trudnych pytań

Zamknięte bulwary i Bechiego. Gdzie nie dojedziesz w weekend Święta Województwa

Ulica Bojańczyka zamknięta. Asfaltowanie drogi rowerowej blokuje przejazd

Łapa w łapę po bulwarach. Psy ze schroniska szukają domu podczas weekendowych spacerów

Włocławek zamieni się w Paryż - i to bez biletu w jedną stronę

Spacer śladami włocławskich fabryk. Tomasz Wąsik oprowadzi po mieście przemysłowców
Przydatne dane teleadresowe
- Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki we Włocławku - kontakt, oddziały, rejestracja
- Sąd Rejonowy we Włocławku - kontakt, wydziały, godziny i sprawy
- Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne we Włocławku - kontakt, bilety, ulgi i dodatkowe usługi
- Parafia Narodzenia NMP i św. Jana Apostoła we Włocławku - msze, kancelaria, sakramenty
- Powiatowy Urząd Pracy we Włocławku - kontakt, godziny, rejestracja, wsparcie dla pracodawców
- Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku - kontakt, godziny, oferta
