Trwa finansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego wojewódzki program profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego, z bezpłatnymi badaniami kolonoskopowymi – informuje serwis kujawsko-pomorskie.pl.

Rak jelita grubego to jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych. Należy do tak zwanych chorób cywilizacyjnych – sprzyjają mu siedzący tryb życia, wysoko przetworzona żywność, używki. Ryzyko zachorowania rośnie z wiekiem, dlatego osobom po 50. roku życia zaleca się regularne badania profilaktyczne.

Nie ma rejonizacji, więc każdy z mieszkańców regionu może wybrać dla siebie dowolną placówkę. Czas oczekiwania na badanie różni się.

Najkrócej, 7 dni, czeka się we Włocławku – w Centrum Diagnostyczno-Leczniczym przy ul. Królewieckiej (filia regionalnego Centrum Onkologii) i Szpitalu Popiełuszki; najdłużej, 6 miesięcy, w Szpitalu Miejskim w Toruniu. Dłużej – 7 miesięcy w Centrum Onkologii w Bydgoszczy i 12 miesięcy w jego włocławskiej filii - poczekamy też, jeśli kolonoskopia będzie musiała zostać zrobiona w znieczuleniu.

Pełna informacja na ten temat: www.kujawsko-pomorskie.pl.