Włocławek stawia energetyczne serce dla autobusów bez spalin

Włocławek stawia energetyczne serce dla autobusów bez spalin

FOT. Urząd Miasta Włocławek

Właśnie tam, gdzie zwykle nie zaglądają pasażerowie, powstał element bez którego elektryczne autobusy nie miałyby skąd czerpać energii. Włocławek dobudował do miejskiego transportu ciche zaplecze techniczne, które ma trzymać cały system w gotowości przez lata. To inwestycja niewidoczna na pierwszy rzut oka, ale dla zeroemisyjnej komunikacji ma znaczenie absolutnie podstawowe.

  • Pod ziemią i w kontenerze powstał punkt, od którego zaczyna się ładowanie
  • Transport publiczny we Włocławku dostaje zaplecze na lata
  • Etap drugi dużego projektu już nabiera konkretnego kształtu

Pod ziemią i w kontenerze powstał punkt, od którego zaczyna się ładowanie

Miasto zakończyło budowę kontenerowej stacji transformatorowej wraz z podłączeniem do sieci elektroenergetycznej średniego napięcia. To właśnie ten fragment układu ma zasilać system ładowania autobusów elektrycznych, a więc całą codzienną logistykę nowego taboru.

Zakres prac był szerszy niż sama stacja. Wykonano też złącza kablowe przeznaczone do zasilania infrastruktury ładowania, połączono obiekt z systemem ładowarek i przygotowano teren pod dalszą rozbudowę. W miejskim transporcie takie zaplecze działa jak niewidoczny kręgosłup – bez niego nawet najnowocześniejszy autobus zostaje tylko pojazdem stojącym w zajezdni.

Transport publiczny we Włocławku dostaje zaplecze na lata

Całe przedsięwzięcie wpisuje się w większy program modernizacji komunikacji miejskiej, prowadzony z udziałem środków unijnych. Włocławek pozyskał na ten cel ponad 40 mln zł dofinansowania, co pozwala nie tylko kupować pojazdy, ale też budować infrastrukturę, od której zależy ich codzienna praca.

To ważny szczegół, bo w przypadku autobusów elektrycznych sam zakup taboru nie wystarcza. Dopiero połączenie pojazdów z odpowiednim systemem zasilania daje realną zmianę: cichsze kursy, mniej spalin i większą stabilność w obsłudze linii. Miasto nie kończy więc na widocznym efekcie, lecz inwestuje także w techniczne zaplecze, które zwykle pozostaje poza kadrem.

Etap drugi dużego projektu już nabiera konkretnego kształtu

Włocławska inwestycja realizowana jest w ramach zadania pod nazwą „Rozwój zeroemisyjnego transportu publicznego we Włocławku poprzez zakup zeroemisyjnego transportu wraz z niezbędną infrastrukturą – etap II”.

To właśnie ten etap spina ze sobą zakup pojazdów i budowę infrastruktury, bez której elektryczna komunikacja nie mogłaby działać pełną parą. Dla miasta oznacza to nie pojedynczą modernizację, ale konsekwentne układanie całego systemu transportu od podstaw – od energii, przez ładowanie, po codzienne kursy autobusów.

na podstawie: UM Włocławek.