Rok Tadeusza Reichsteina - szkoły i placówki kultury przypomną dorobek noblisty

3 min czytania
Rok Tadeusza Reichsteina - szkoły i placówki kultury przypomną dorobek noblisty

We Włocławku rozpoczęła się inicjatywa poświęcona życiu i odkryciom profesora Tadeusza Reichsteina – przez cały rok miejskie szkoły i instytucje kultury będą organizować działania przypominające jego rolę w nauce. Miasto postanowiło uczcić 30. rocznicę śmierci wybitnego chemika i uhonorowanego Noblem naukowca. W planie są wydarzenia edukacyjne i wystawy, które mają zbliżyć mieszkańców do historii włocławskiego rodaka.

  • Rok Tadeusza Reichsteina angażuje szkoły i placówki kultury
  • Włocławek przypomina o swoim nobliście - uhonorowania i plany na rok

Rok Tadeusza Reichsteina angażuje szkoły i placówki kultury

Decyzję o ogłoszeniu roku poświęconego profesorowi podjęła Rada Miasta Włocławek uchwałą nr XXVIII/146/2025 z dnia 30 grudnia 2025 r.. Inicjatywa ma objąć cały 2026 rok i ma na celu przybliżenie młodszym pokoleniom spuścizny laureata Nagrody Nobla.

Tadeusz Reichstein urodził się 20 lipca 1897 r. we Włocławku. Wczesne lata spędził tu z rodziną, po czym w dzieciństwie przeniósł się do Zurychu. Tam zdobywał wykształcenie i przez kolejne dekady rozwijał karierę naukową: dyplom inżyniera chemika Politechniki w Zurychu w 1920 r., obrona pracy doktorskiej w 1922 r., habilitacja w 1930 r..

Jego osiągnięcia naukowe miały praktyczny wymiar: w 1933 r. opracował syntezę witaminy C umożliwiającą tańszą produkcję, a po latach skupił się na badaniach nad substancjami z kory nadnerczy. Wspólnie z zespołem pod kierunkiem prof. Edwarda Kendalla doprowadził do uzyskania hormonu cortison w 1947 r., co przyniosło mu wraz z zespołem Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny w 1950 r.. W życiu prywatnym przeniósł się w 1938 r. do Bazylei, gdzie kierował Instytutem Farmaceutycznym; na emeryturę przeszedł w 1967 r., poświęcając się z pasją badaniom paproci.

Włocławek przypomina o swoim nobliście - uhonorowania i plany na rok

Miasto już wcześniej wyróżniło profesora: w 1987 r. przyznano mu odznakę “Zasłużony dla miasta Włocławka”, a w 1994 r. nadano Honorowe Obywatelstwo Miasta Włocławka. Teraz obchody roczne mają zintegrować instytucje edukacyjne i kulturalne oraz zaproponować szeroki program wydarzeń historycznych i popularnonaukowych.

Organizatorzy zapowiadają, że w ciągu roku pojawią się inicjatywy skierowane do różnych grup odbiorców. W praktyce mieszkańcy mogą spodziewać się m.in.:

  • działań edukacyjnych realizowanych w szkołach,
  • wystaw i programów w placówkach kultury,
  • publicznych prezentacji historii osiągnięć naukowych profesora.

Szczegółowy harmonogram przedsięwzięć został przygotowany przez miasto i jest dostępny na stronie urzędu miasta Włocławek – tam także pojawią się informacje o konkretnych wydarzeniach, terminach i miejscach.

Wiele z zapowiedzianych inicjatyw to okazja, by w codziennej edukacji wykorzystać lokalny wątek naukowy – dla nauczycieli i bibliotekarzy rok Reichsteina może stać się impulsem do przygotowania lekcji o chemii, historii nauki i etyce badań. Dla mieszkańców to sposobność, by przypomnieć sobie związki Włocławka z europejską nauką i zobaczyć, jak dorobek jednego człowieka wpłynął na medycynę i życie codzienne.

na podstawie: Urząd Miasta Włocławek.

Autor: krystian