Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Policja apeluje o ostrożność

Na trzecią niedzielę listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Policjanci przypominają o konieczności ograniczenia prędkości i dostosowania jazdy do zmiennej, jesiennej pogody.
Idea obchodów powstała w 1993 roku przy organizacji Road Peace. W 2005 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ zaprosiło państwa członkowskie do obchodzenia trzeciej niedzieli listopada jako dnia pamięci o ofiarach wypadków drogowych.
Statystyka przytaczana przez organizatorów jest surowa: co 30 sekund na świecie w wypadku drogowym ginie jedna osoba. Tekst źródłowy podkreśla, że wiele ofiar to młode osoby, a liczne wypadki kończą się trwałą niepełnosprawnością. Rodziny poszkodowanych często borykają się z długotrwałymi skutkami ekonomicznymi i społecznymi po utracie bliskich.
W materiale apelują policjanci. Funkcjonariusze zwracają uwagę na konieczność ostrożnej jazdy w okresie jesiennym i proszą, by kierowcy dostosowywali prędkość do warunków panujących na drodze, tak aby bezpiecznie dotrzeć do celu. Przypomnienie to pojawiło się również w komunikatach Komendy Policji we Włocławku.
na podstawie: KMP we Włocławku.
Autor: krystian

