Nowe umiejętności kardiologów - włocławska hemodynamika szkoli się w otwieraniu CTO

W październiku we Włocławku zespół kardiologiczny szlifował jedne z najbardziej skomplikowanych zabiegów w kardiologii interwencyjnej. Warsztaty przyciągnęły ekspertów z kraju i zagranicy, a w praktyce wykonano zabiegi, które do tej pory wykonywano głównie w dużych ośrodkach. To sygnał, że opieka kardiologiczna w mieście idzie w innym kierunku niż dotychczas.
- Czym są zabiegi na przewlekłe całkowite okluzje i co zmieniają dla pacjentów
- Pracownia Hemodynamiki Wojewódzkiego Szpitala we Włocławku i przebieg warsztatów
Czym są zabiegi na przewlekłe całkowite okluzje i co zmieniają dla pacjentów
Udrożnienie przewlekle zamkniętej tętnicy wieńcowej, znanej pod skrótem CTO (Chronic Total Occlusion), to procedura przeznaczona dla naczyń nieprzepływowych od co najmniej trzech miesięcy. Celem zabiegu jest przywrócenie przepływu krwi, poprawa ukrwienia mięśnia sercowego i złagodzenie dolegliwości dusznicy bolesnej, co przekłada się na lepszą jakość życia osoby chorej. Tego typu interwencja wymaga specyficznych narzędzi, wieloetapowego planowania i ścisłej współpracy całego zespołu medycznego.
W trakcie warsztatów praktycy ćwiczyli techniki rekanalizacji, zwracając uwagę na precyzję manewrów, dobór sprzętu i scenariusze postępowania w razie komplikacji. Dzięki takim szkoleniom personel zdobywa doświadczenie, które skraca drogę pacjenta do zaawansowanej terapii bez konieczności wyjazdu do odległych centrów.
Pracownia Hemodynamiki Wojewódzkiego Szpitala we Włocławku i przebieg warsztatów
Szkolenie odbyło się przy współpracy z zewnętrznymi ekspertami. Pod opieką prof. Maksymiliana Opolskiego z Instytutu Kardiologii w Aninie oraz Dr Umberto Barbero z Włoch włocławski zespół realizował praktyczne procedury w pracowni wyposażonej do skomplikowanych interwencji. W szpitalu przeprowadzono trzy udane zabiegi rekanalizacji przewlekłych okluzji, co dla miejscowej hemodynamiki jest istotnym krokiem naprzód.
“To kolejny przykład, że stale się rozwijamy, uczymy i wdrażamy nowatorskie procedury, które jeszcze niedawno były dostępne jedynie w największych ośrodkach klinicznych. Naszym medycznym wyzwaniem jest, by pacjenci z regionu mogli liczyć na kompleksową, nowoczesną pomoc tutaj, na miejscu – we Włocławku”
— Dariusz Szczepański, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku
W warsztatach wzięli udział przedstawiciele lokalnego zespołu medycznego:
- lek. Maciej Banasiak - koordynator Pracowni Hemodynamiki;
- lek. Dariusz Dybczak;
- lek. rezydent Jarosław Drabik;
- pielęgniarka Magdalena Grauman;
- technik Mateusz Chojnacki.
Organizatorzy podkreślali, że sukcesy wymagają nie tylko umiejętności operatora, ale też sprawnego zaplecza pielęgniarskiego i technicznego oraz odpowiedniego sprzętu do prowadzenia skomplikowanych procedur. Kolejne szkolenia i wymiana doświadczeń z ośrodkami referencyjnymi mają uczynić z włocławskiej hemodynamiki miejsce, gdzie pacjenci otrzymają coraz szerszy zakres opieki bez konieczności wyjazdu.
na podstawie: Szpital Włocławek.
Ostatnie Artykuły

Forum Ekonomiczne w Karpaczu wraca z pierwszymi ogłoszonymi gośćmi. To ostatnie dni tańszych zapisów

Radiojachting wraca na Zalew Włocławski. W grze Puchar Polski

Sześć filmów ocenionych we Włocławku. Komisja przyznała dwa wyróżnienia

Kujawy pokazują swoje smaki i historie podczas letnich pikników

Plan ogólny Włocławka trafi pod dyskusję mieszkańców

Uszkodzone rogatki i zamknięty przejazd na ul. Wienieckiej. Są objazdy

Świsty w gminie Brześć Kujawski. To zaplanowane prace przy gazociągu

Autorka wystawy „Pamięć organiczna” spotka się z publicznością we Włocławku

Przystanek przy Stokrotce zamknięty. Pasażerowie staną 50 metrów dalej

Fajans wraca na Stary Rynek. Trzy dni sztuki i spotkań we Włocławku

Radni powiatu włocławskiego zdecydują o finansach, szkołach i pożyczce

Włocławek nad wodą ma kilka wakacyjnych scenariuszy

Kilka ulic bez wody. MPWiK zaplanował przerwę na osiedlu Kazimierza Wielkiego

„Siekiera, motyka” ma włocławski ślad. Wystawa przypomina Annę Jachninę
Przydatne dane teleadresowe
- Parafia Wszystkich Świętych we Włocławku - msze, kancelaria, sakramenty
- Stowarzyszenie WŁOF Włocławek - kontakt, biuro, członkowie i projekty ZIT
- Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie we Włocławku - kontakt, świadczenia, adresy
- Zarząd Zlewni we Włocławku - kontakt, kompetencje i sprawy wodnoprawne
- Straż Miejska we Włocławku - kontakt, godziny i zgłaszanie interwencji
- Włocławskie Przedsiębiorstwo Komunalne - kontakt, BOK i sprawy online
