Fajans Słowo we Włocławku rozstrzygnięte - poznaj laureatów konkursu

Podczas V Fajans Festiwal we Włocławku jury wyróżniło prace 240 uczestników – od dzieci po dorosłych, a motyw fajansu zainspirował wiele nieoczekiwanych opowieści.
- We Włocławku zobacz jak jury wybrało najlepsze teksty
- Sprawdź listę laureatów Fajans Słowo
We Włocławku zobacz jak jury wybrało najlepsze teksty
Konkurs literacki FAJANSsłowo został ogłoszony 28 maja 2024 r. przez Centrum Kultury „Browar B.” we Włocławku, a przyjmowanie prac trwało do 15 lipca 2024 r. Do rywalizacji przystąpiło 240 osób w dwóch kategoriach wiekowych. Zadaniem uczestników było napisanie tekstu literackiego z wplecionym w fabułę motywem fajansowym, co okazało się polem do twórczej interpretacji i eksperymentów gatunkowych.
Jury obradowało 30 lipca 2024 r. w składzie: dyrektor Centrum Kultury „Browar B.” Lidia Piechocka-Witczak, instruktor teatralny Jan Jabłoński, specjalista ds. animacji i edukacji kulturalnej Marta Kotecka, główny specjalista ds. organizacji i promocji imprez Anna Głowacka oraz specjalista ds. organizacyjnych Eliza Studzińska. Po wstępnej selekcji jury wybrało 193 prace, co świadczy o dużej jakości i różnorodności nadesłanych tekstów. Organizatorzy podkreślali bogate słownictwo, zaskakujące puenty i umiejętne wtłaczanie motywu fajansu w różne formy literackie.
Sprawdź listę laureatów Fajans Słowo
Po naradach jury przyznało nagrody w dwóch kategoriach. Oto pełne zestawienie:
Kategoria dzieci 7-15 lat
- I miejsce – Błażej Wujcik z Otwocka
- II miejsce – Kinga Marcinkowska z Zakrzewa (powiat aleksandrowski)
- III miejsce – Martyna Prokop z Mielca (województwo podkarpackie) oraz Marta Figas z Włocławka
- Wyróżnienie – Martyna Wybraniec z Wałbrzycha
Kategoria młodzież i dorośli 16+ lat
- I miejsce – Maria Kocot z Bytomia
- II miejsce – Dominik Świderski z Rypina
- III miejsce – Agnieszka Kupiec z miejscowości Marianka (gmina Mińsk Mazowiecki)
- Wyróżnienia – Anna Błachucka z Małogoszczy, Jarosław Nowacki z Warszawy, Damian Dobrodziej z Poznania oraz Iwonna Buczkowska z Warszawy
Nagrody wręczono w ramach V Fajans Festiwal we Włocławku; organizatorem i źródłem informacji o konkursie było Centrum Kultury „Browar B.”. Konkurs pokazał, że motyw z pozoru dekoracyjny może stać się osią dramatyczną, komiczną czy refleksyjną — a autorzy z różnych regionów Polski potrafili to wykorzystać.
na podstawie: Centrum Kultury Włocławek.
Autor: krystian