Gdzie zamieszkać z rodziną - miasto, wieś, czy małe miasteczko?

Wybór miejsca zamieszkania to jedna z najważniejszych decyzji, jakie podejmiesz w życiu. W sytuacji, kiedy posiadasz rodzinę, musisz zaś liczyć się z potrzebami każdego z jej członków. Co będzie tu najkorzystniejszym rozwiązaniem: miasto, wieś czy małe miasteczko? Sprawdź, co warto wziąć pod uwagę.

Mieszkanie w mieście - wady i zalety

Coraz więcej Polaków decyduje się na przeprowadzkę z miasta na wieś. Wystarczy wspomnieć, że tylko w 2021 r. aż 50 tys. mieszkańców Polski zdecydowało się na taki krok. Dlaczego? Minusy mieszkania w mieście to m.in.:

 • zanieczyszczone powietrze,
 • wysokie koszty życia,
 • hałas,
 • większe zagrożenie przestępczością,
 • brak kontaktu z naturą.

Zalety to z kolei ciekawe możliwości rozwoju zawodowego, dostęp do edukacji oraz bogata oferta kulturalno-rozrywkowa. Argumenty te tracą jednak na znaczeniu, kiedy wspomni się o możliwości pracy zdalnej oraz konieczności stania w korkach podczas dojazdu do np. szkoły, pracy lub restauracji.

Czy dom na wsi to dobre rozwiązanie?

Uważasz, że wieś jest lepszym miejscem do życia niż miasto? W końcu wiele osób marzy o takiej przeprowadzce. Co jest tego powodem? Brak smogu i czystsze powietrze dbają o zdrowie dorosłych i dzieci. Bliskość przyrody wpłynie zaś pozytywnie na samopoczucie. Własne podwórko to z kolei dodatkowa przestrzeń do zabawy oraz rekreacji.

Niestety codzienność na wsi nie zawsze jest tak sielska, jak mogłoby się wydawać. Dowożenie dzieci do szkoły i na zajęcia dodatkowe (zazwyczaj odbywają się w miastach) wiążę się z koniecznością poświęcenia sporej ilości czasu. W momentach wolnych od pracy musisz też zaplanować prace porządkowe wokół posesji (koszenie trawnika, pielęgnację roślinności, odśnieżanie podjazdu zimą itp.). Wybudowanie domu to też niezwykle kosztowne przedsięwzięcie, należy więc liczyć się z ogromnym wydatkiem pieniędzy.

Czy warto zamieszkać w małym miasteczku?

Jeśli nie miasto lub wieś, to może niewielkie miasteczko? Jak się okazuje, jest to kompromis, który posiada wiele zalet. Dlaczego warto zamieszkać w miasteczku? Zyskujesz w ten sposób:

 • bliskość placówek edukacyjnych,
 • bogatą ofertę kulturalną,
 • niewielkie natężenie ruchu, a co za tym idzie, ciszę i spokój,
 • rozrywki, umożliwiające ciekawe spędzanie wolnego czasu,
 • brak uciążliwych korków,
 • tereny zielone na każdym kroku.

Miasteczko łączy w sobie komfort życia w mieście oraz spokój i harmonię, jaką ma w sobie wieś. Koszty życia są też nieporównywalnie niższe, szczególnie jeśli zdecydujesz się na mieszkanie zamiast domu.

Region też ma znaczenie - zalety mieszkania na Mazurach

Planując przeprowadzkę do miasteczka, musisz przede wszystkim ustalić, który region Polski będzie najatrakcyjniejszy dla Twojej rodziny. Jeśli cenisz kameralne miejsca, które jednocześnie zapewniają moc atrakcji, idealne będą Mazury. Ta położona w północno-wschodniej Polsce kraina słynie z malowniczych krajobrazów oraz wielkich jezior (jest ich ponad 2600, w tym największe w kraju: Śniardwy). Co jeszcze przemawia na korzyść Mazur?

 • liczne szlaki piesze i rowerowe,
 • gęste lasy, które zajmują prawie 30 proc. powierzchni regionu,
 • rezerwaty przyrody, np. rezerwat jezioro Łuknajno,
 • możliwość ciekawego zagospodarowania wolnego czasu.

Na Mazurach każdą wolną chwilę spędzisz na świeżym powietrzu, np. żeglując lub jeżdżąc na rowerze. Kiedy pogoda nie dopisze, możesz zaś zwiedzić istotne pod względem historycznym zabytki, jak choćby Wilczy Szaniec lub Bunkry Mamerki.

Zamieszkaj w Mrągowie i podziwiaj piękno przyrody każdego dnia

Mieszkając na Mazurach, oddychasz czystym powietrzem: region znajduje się na terenie Zielonych Płuc Polski. Ciągły kontakt z naturą pomoże zadbać o zdrowie i samopoczucie bliskich, a dogodny dojazd do wielkich miast (m.in. przez drogę krajową nr 7), sprawi, że Twoi bliscy nie będą odizolowani od świata. To wyjątkowe miejsce na mapie Polski, które łączy w sobie nowoczesność i umiłowanie tradycji.

W którym miasteczku na Mazurach warto zamieszkać? Mrągowo to doskonały wybór. Miasto jest jednym z najważniejszych ośrodków turystycznych regionu. Położenie nad jeziorami Juno i Czos, a także liczne skarby przyrody (np. Wielki Oz Mrągowski i Góra Czterech Wiatrów) gwarantują piękne widoki każdego dnia. Świetnym powodem do przeprowadzki są też mieszkania w Mrągowie od Pratum. To nowoczesne osiedle powstające w harmonii z otaczającą przyrodą. Widok na jezioro oraz zielone otoczenie z pewnością przypadną do gustu całej Twojej rodzinie.