Włocławscy policjanci przeprowadzili wczoraj (14.06.2022) na terenie miasta i powiatu działania ukierunkowane na bezpieczeństwo rowerzystów. Mundurowi sprawdzali czy kierowcy stosują się do przepisów związanych z bezpieczeństwem rowerzystów oraz osób korzystających z hulajnóg i urządzeń UTO, ale również mieli na uwadze zachowanie użytkowników jednośladów.

Przez cały dzień trwały działania policjantów ukierunkowane na bezpieczeństwo rowerzystów, użytkowników hulajnóg i urządzeń transportu osobistego (UTO), którzy jako niechronieni uczestnicy ruchu drogowego są narażeni na poważne w skutkach urazy. Związane jest to z brakiem w takich pojazdach systemów bezpieczeństwa chroniących przed niebezpiecznymi dla zdrowia i życia obrażeniami. Policjanci kontrolowali przestrzeganie przepisów ruchu drogowego przez cyklistów oraz mieli na uwadze wykroczenia popełniane przez kierowców wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego, w tym rowerzystów.   

Podczas działań mundurowi kontrolowali również stan trzeźwości kierujących jednośladami. Okazało się, że 5 z nich jechało w stanie nietrzeźwości, a 1 w stanie po użyciu alkoholu. Wszyscy tak nieodpowiedzialni cykliści zostali zatrzymani na terenie powiatu włocławskiego. Niechlubnym rekordzistą okazał się 59-letni mieszkaniec gm. Włocławek, którego w miejscowości Kruszynek zatrzymali policjanci ruchu drogowego. Badanie stanu trzeźwości wykazało u niego ponad 1,9 promila alkoholu w organizmie.

Wszyscy zatrzymani za swoje zachowanie na drodze i jazdę w stanie nietrzeźwości zostali ukarani mandatami karnymi. Przypomnijmy, że choć jazda rowerem w stanie nietrzeźwości nie jest przestępstwem, to jest zakazana, o czym mówi kodeks wykroczeń. Jazda jednośladem pod wpływem alkoholu wiąże się zatem z konsekwencjami, głównie finansowymi. Za jazdę rowerem w stanie po użyciu alkoholu trzeba liczyć się z mandatem w wysokości 1 000 złotych  zł, a za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi mandat w wysokości 2 500 zł. 

Policjanci ruchu drogowego również w tym dniu ujawnili 33 wykroczenia kierowców wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego i 11 wykroczeń cyklistów.