Hatha-joga dla początkujących. Jak zacząć ćwiczyć hatha-jogę?

Joga od kilkunastu lat jest bardzo popularną formą aktywności dla ciała oraz ducha. W Polsce znaleźć można wiele szkół, w których praktykowane są jej różne odmiany. Jedną z nich jest hatha-joga. Jak zacząć ćwiczyć? Na czym polega? Czy warto zdecydować się na ten typ jogi? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Na czym polega hatha-joga?

Hatha-joga to jedna z najpopularniejszych w Polsce praktyk. Stanowi jej tradycyjny indyjski odłam. Bazuje na 3 elementach:

  1. asana – pozycja,
  2. krija – procesy oczyszczające,
  3. pranajama – kontrola oddechu.

W przeciwieństwie do klasycznej jogi nie skupia się w niej na metafizycznym aspekcie ćwiczeń, a jedynie na fizyczności oraz ezoteryce. W dużej mierze opiera się na przebywaniu przez dłuższy czas w tej samej pozycji. Nie wymaga od ćwiczącego dużego rozciągnięcia oraz siły, dlatego doskonale sprawdzi się dla osób, które wstępują w świat praktyki. Więcej czym jest hatha-joga dowiesz się z artykułu joga.info.pl, gdzie opisano m.in. jej elementy, my skupmy się na tym, jak zacząć ją ćwiczyć.

Jak zacząć praktykować hatha-joga?

Praktyka hatha-jogi wymaga znajomości jej elementów oraz techniki prawidłowego wykonywania poszczególnych asan. Aby zacząć najlepiej udać się do jednej z włocławskich czy inowrocławskich szkół, w których prowadzone mogą być zajęcia indywidualne lub grupowe. Wykwalifikowani instruktorzy wprowadzą każdego w świat praktyki, tak aby była ona nie tylko bezpieczna, prawidłowo wykonana, ale i dawała pozytywne efekty. Należy pamiętać, ze pozycje powinny być dobrane do ewentualnych wad kręgosłupa, tak aby nie powodować ich pogłębiania się, jak i nie stwarzać zagrożenia dla zdrowia. Podczas hatha-jogi bardzo ważne jest skupianie się na oddechu, którego nauka nie zawsze przychodzi łatwo i szybko. W związku z wieloma zasadami, których należy przestrzegać podczas praktyki, niezalecana jest jej samodzielna nauka od podstaw, np. z literatury, a wzięcie udziału w zajęciach prowadzonych przez profesjonalnego trenera.

Na początku niewymagane jest kupowanie sprzętu czy specjalnych ubrań do jogi. Na zajęcia przyjść można w zwykłych legginsach oraz koszulce. Ćwiczy się na boso, a wszelkie niezbędne akcesoria najczęściej zapewniane są przez szkołę. Jakikolwiek ból podczas ćwiczeń jest bodźcem do przerwania praktyki, uczucie rozciągania podczas jogi nie powinno być bolesne. Należy pamiętać, że do ćwiczeń nie przystępuje się z pełnym żołądkiem, najlepiej zjeść lekki posiłek na kilka godzin przed rozpoczęciem zajęć lub wziąć udział w zajęciach na czczo.

Czy warto ćwiczyć hatha-jogę? Jakie daje korzyści?

Hatha-joga praktykowana w prawidłowy sposób przynieść może wiele korzyści dla ciała i ducha. W kwestii fizyczności spodziewać można się zniwelowania bólu stawów, odcinka szyjnego, lędźwiowego kręgosłupa, a także głowy. Dodatkowo wzmocnieniu ulegają mięśnie, ścięgna, poprawia się praca układu krwionośnego oraz nerwowego. Uważa się, że ten odłam jogi pozwala na lżejsze przebrnięcie przez okres menopauzy oraz wpływa pozytywnie na leczenie m.in. depresji i nadwagi. Hatha-joga pozwala także na wyciszenie oraz uspokojenie. Może pozytywnie wpływać na jakość snu.

Ze względu na spokojne tempo ćwiczeń możliwe jest praktykowanie hatha-jogi przez kobiety ciężarne. Pozwala ona na zmniejszenie bólów w obrębie kręgosłupa i zapewnienie równowagi hormonalnej, poprawia siłę i kondycję, a w niektórych przypadkach umożliwia lżejszy i szybszy przebieg akcji porodowej.