Nie czekaj aż coś się stanie – skalibruj alkomat!

Właśnie łapiemy ostatnie słoneczne dni i weekendy w tym roku. Jedziesz na kawalerski? Jesteś z kolegami na meczu? A może wypoczywasz na plaży? W takich momentach nie warto ryzykować, najlepiej posiadać przy sobie odpowiednio skalibrowany alkomat. Urządzenia te choć nie wielkie mogą niejednokrotnie odwieść nas od złych wyborów. Nawet kiedy jesteś zawodowym kierowcom możesz mieć ochotę wsiadać za kółko po alkoholu, zanim to zrobisz sprawdź najpierw własny poziom trzeźwości, który może być znacznie większy niżeli Tobie się wydaje.

Dlaczego musimy kalibrować alkomat?

Alkomaty służą głównie do pokazywania bardzo dokładnego wyniku stężenia alkoholu w naszym organizmie, dlatego chcąc nie zostać wprowadzonym w duży błąd który może kosztować nie tylko nas ale również innych uczestników ruchu drogowego życie, to warto pamiętać o procesie przywracania sprawności znanym jako kalibracja alkomatu. Alkomat powinien być kalibrowany w momencie kiedy nie jesteśmy pewni jego poprawnych rezultatów. Lepiej nie narażać swojego życia na wypadki powodowane pod wpływem alkoholu. Warto zachować świadomość umysłu i przeprowadzić badanie alkomatem, nie tylko siebie ale również osoby będące z nami. Wtedy możemy uchronić czyjeś życie. Powody dla których musimy kalibrować alkomat są dwa. Pierwszym z nich jest używanie tego urządzenia, im częściej jest przez nas używany tym częściej jest zalecana jego kalibracja. Drugim powodem jest błędne stosowanie urządzenia, zamiast odczekać kilkadziesiąt minut po spożyciu alkoholu często jesteśmy niecierpliwi, takie zachowanie przyczynia się do rozkalibrowania a nawet uszkodzenia całego urządzenia z powodu jaki stanowi zbyt duże stężenie alkoholu w naszych ustach. Po wypiciu utrzymuje się w ustach nawet do kilkudziesięciu minut, dlatego najlepiej odczekać dłuższą chwilę.

Spożywanie alkoholu a alkomaty

Prawo nie jest jednakowe w każdym państwie. Tolerancja na maksymalną ilość alkoholu w organizmie jest zależna od państwa w jakim się znajdujemy. Dlatego w każdym momencie warto posiadać przy sobie sprawnie działający alkomat, który może uchronić nas przed ewentualnymi problemami. Dla przykładu w Polsce możliwy maksymalny wynik to 0,2 promila w organizmie, jednak będąc za granicą ten wynik może się różnić. Co ważne w niektórych państwach występuje brak tolerancji na alkohol w wydychanym powietrzu.