Z ostatnim dniem czerwca 2021 r. zakończyła się 3. edycja rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Trzecia i zarazem największa odsłona zmagań o zaszczytny tytuł najbardziej rowerowego miasta w Polsce. Ponad 45 tysięcy rowerzystów z 53 miast prezydenckich pokonało 7 milionów kilometrów.

W tym roku do zabawy włączyły się 53 miasta. Podwoiliśmy – w porównaniu do roku minionego – liczbę uczestników, wykonanych treningów rowerowych i przejechanych kilometrów. Aplikację w czasie trwania rywalizacji włączono ponad 2,5 mln razy. Należy też podkreślić, że ideą akcji jest przede wszystkim promowanie roweru jako zdrowego, ekologicznego i nowoczesnego środka transportu. Dzięki zabawie udało się ograniczyć ślad węglowy (czyli ograniczyć emisję dwutlenku węgla do środowiska) o blisko 257 ton.

Kilometry w ramach RSP kręcono w 50 krajach na całym świecie: Niemczech, Wielkiej Brytanii, Holandii, Stanach Zjednoczonych, Indiach, Francji, we Włoszech, Austrii, Belgii, a nawet w Meksyku i  Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Włocławek zdobył 522 punkty, zajmując 34 miejsce, wyprzedzając m.in. Toruń, Poznań, Chorzów, Koszalin, Grudziądz, Kielce i Kraków. Jak na tak trudną rywalizację to naprawdę dobry wynik. W tym roku uczestnicy kręcący dla Włocławka przejechali dwa razy więcej kilometrów niż w roku ubiegłym, bo aż 57 100,32 km. 

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy kręcili kilometry dla naszego miasta. W szczególności gratulacje i podziękowania należą się Panu Piotrowi Stawickiemu, który wykręcił aż 3 137,85 km oraz Pani Magdalenie Psykowskiej, która wśród kobiet przejechała najwięcej kilometrów, czyli 744,22 km. Dziękujemy również sponsorowi lokalnemu Rowery Jamróz za zaangażowanie i pomoc.

Pierwsze miejsce zajęła po raz trzeci Nowa Sól, dzięki czemu Puchar Rowerowej Stolicy Polski pozostaje w ich władaniu.  

Zachęcamy wszystkich uczestników rywalizacji  do pobrania z aplikacji certyfikatu uczestnictwa w zakładce Informacje w panelu Rywalizacji. 

Kolejna odsłona rowerowej zabawy już w czerwcu 2022 r. Aplikacja Aktywne Miasta działa cały rok.