Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Włocławek

Kółka do rolek – co powinieneś o nich wiedzieć?

Jazda na rolkach jest znakomitym sposobem pokonywania nawet znacznych odległości w przestrzeni miejskiej. Odpowiednio dostosowany do naszych potrzeb sprzęt i jego poszczególne podzespoły pozwolą nam dopasować sposób działania rolek do właściwego nam stylu jazdy. Jak odnaleźć się w świecie kółek i łożysk? O czym powinniśmy wiedzieć przed dokonaniem wymiany poszczególnych części naszych rolek?

Dlaczego właściwe dopasowanie kółek i łożysk jest tak istotne?

Na pierwszy rzut oka to, jakiego rodzaju części używamy w naszych rolkach może się wydawać mało istotne. Przecież najważniejsze jest to, że kółka się kręcą i utrzymują nasze ciało. Okazuje się jednak, że właściwie dobrane podzespoły są w stanie znacząco poprawić nie tylko komfort naszej jazdy, ale także maksymalną prędkość, osiągalną w jej trakcie.

Rozmiar kółek ma znaczenie

Średnica kółek jest tym parametrem rolek, nad którym powinniśmy się zastanowić jeszcze przed zakupem sprzętu. Konstrukcja szyny nie pozwoli nam na zmianę ich rodzaju już po zakupie określonego modelu. Jeśli zatem jesteśmy osobami, które preferują jazdę w umiarkowanym tempie, z wysokim współczynnikiem kontroli nad jej przebiegiem – dobrym wyborem będą kółka o średnicy od 70 do 80mm.

Jeżeli wyjątkowo zależy nam na kontroli i zwrotności jazdy, możemy się zastanowić nad zakupem rolek do jazdy agresywnej – tutaj średnica kółek zwykle będzie wynosiła od 50 do 60 mm. Ta konstrukcja jest jednak przeznaczona przede wszystkim do korzystania z niej w skateparkach oraz w miejscach, umożliwiających wykonywanie bardziej widowiskowych ewolucji niż ma to miejsce przy wykorzystaniu pozostałych rodzajów rolek. Jeśli zaś marzy nam się naprawdę szybka jazda – możemy postawić na kółka o średnicy 100mm i większej. To rozwiązanie polecane jest jednak jedynie doświadczonym rolkarzom, którzy poszukują sprzętu do szybkiego przemieszczania się na znaczne dystanse.

Co będzie potrzebne do wymiany kółek w rolkach?

Wymiana kółek i łożysk nie jest zabiegiem szczególnie skomplikowanym. Jedynym narzędziem, które będzie nam do tego potrzebne, jest zestaw wielofunkcyjny, wyposażony między innymi w klucz imbusowy, ściągacz do łożysk i najczęściej przydatne w trakcie konserwacji rolek rodzaje śrubokrętów. Przed jego zakupem upewnij się jednak, że rozmiar śrub, w które wyposażone są Twoje rolki zgadza się z wielkością końcówki narzędzia.

Jeśli okaże się, że średnica śruby odbiega od standardowych końcówek – zestaw kluczy imbusowych pozwoli Ci łatwo i poręcznie dokonać wymiany kółek. Pamiętaj, żeby każdorazowo po takim zabiegu upewnić się, że śruba została odpowiednio zamocowana. Będzie to miało decydujący wpływ na bezpieczeństwo Twojej jazdy. Nie zapomnij też o wyposażeniu się w kompletny zestaw ochraniaczy. Dzięki nim znacznie zmniejszysz prawdopodobieństwo kontuzji w czasie swojej rolkowej przejażdżki.

Kółka i łożyska – jak rozpoznać te właściwe?

Omówiliśmy już zależności pomiędzy rozmiarem kółek, a prędkością, jaką możemy z ich pomocą osiągnąć. Skupmy się teraz na pozostałych ich parametrach, które warto rozważyć podczas technicznego usprawniania swoich rolek.

Twardość kółek – zazwyczaj mieści się ona w granicach 70-90A. Parametr ten informuje nas o tym, z jak twardego materiału zostały wykonane kółka. Co do zasady – im mniejszą twardość będą miały kółka naszych rolek, tym większą przyczepnością będą się one charakteryzować w trakcie jazdy. Jednocześnie jednak będą się one szybciej ścierać oraz nie pozwolą nam na osiągnięcie większych prędkości. Najtwardsze zaś przeznaczone są dla osób, wykonujących skoki, grindy i jeżdżących regularnie po trudnej, chropowatej nawierzchni.

Klasa łożysk – parametr, informujący nas o rozległości odchylenia w poszczególnych elementach łożyska. Im wyższy – tym więcej siły rozpędu będą one w stanie przekazać do kółek. Zwykle oznaczana jest ona w postaci klasyfikacji ABEC – gdzie 1 oznacza łożyska wywołujące najwięcej oporu, 9 zaś akcesorium, umożliwiające nam osiągnięcie najwyższych prędkości. Warto rozważyć zakup łożysk najwyższej klasy – łożyska o wysokim standardzie oraz odpowiednie kółka do rolek pozwolą nam one w pełni wykorzystać drzemiący w naszych rolkach potencjał.

W co wyposażyć swoje rolki dla najlepszych rezultatów?

Pamiętajmy, że cały układ naszych rolek będzie tak sprawny, jak jego najsłabszy element. Jeśli zatem nastawiamy się na osiągnięcie wysokiego komfortu jazdy oraz trwałości sprzętu, zainwestujmy w łożyska najwyższej klasy oraz kółka o odpowiednim współczynniku twardości. Dzięki temu będziemy mogli mieć pewność, że nasz zestaw działa – dosłownie – na najwyższych obrotach.

Wartym uwagi gadżetem dla najmłodszych rolkarzy są też podświetlane kółka, dzięki którym Twoje pociechy wyróżnią się z tłumu i nabiorą dodatkowej motywacji do doskonalenia swojej rolkowej techniki.

Postaw na sprawdzone rozwiązania

Marki takie jak Oxelo czy Powerslide zapewnią Ci wysoki standard korzystania z rolek przez długi czas od momentu zakupu dodatkowych komponentów. Przy wyborze kółek i łożysk zawsze kieruj się przede wszystkim ich właściwościami technicznymi oraz wytrzymałością – dzięki temu unikniesz konieczności częstego dokonywania zabiegów konserwacyjnych i zapewnisz swoim rolkom znacznie lepszą żywotność.