(link otworzy duże zdjęcie)

Jubileuszowy X Powiatowy Konkurs Chopinowski pt. „Fryderyk Chopin na Kujawach” został zorganizowany przez Zespół Szkół Jana Kasprowicza w Izbicy Kujawskiej w dniu 4 października 2019 roku. Konkurs ten wpisał się już w tradycję lokalnego środowiska. Powiązania Fryderyka Chopina z ziemią kujawską, przede wszystkim poprzez matkę: Justynę z Krzyżanowskich Chopinową, która urodziła się we wsi Długie i została ochrzczona w kościele parafialnym w Izbicy Kujawskiej, zobowiązuje kolejne pokolenia Kujawian do upamiętniania i podkreślania rodzinnych korzeni kompozytora muzyki romantycznej. Dlatego tak ważne wydaje się rozbudzanie wśród młodzieży zainteresowania postacią wielkiego twórcy i uwrażliwianie na piękno i ponadczasowość muzyki klasycznej.

Do rywalizacji zgłosiło się w tym roku 13 uczniów szkół podstawowych oraz 14 uczniów szkół ponadpodstawowych z powiatu włocławskiego i powiatu kolskiego. Konkurs został sfinansowany przez Starostwo Powiatowe we Włocławku. Zespół Szkół gościł przewodniczącego Komisji Budżetowej – pana Włodzimierza Kaczmarka, członka Zarządu – pana Grzegorza Śledzińskiego.

Po uroczystym powitaniu przez Pana Dyrektora Janusza Nadolnego zebranych uczestników potyczek konkursowych, ich opiekunów oraz zaproszonych gości, młodzież stanęła do walki o nagrody. Rywalizację przeprowadzono w dwóch kategoriach: szkoły i podstawowe oraz ponadpodstawowe. Sprawdzano znajomość utworów Fryderyka Chopina oraz wiadomości z jego życia i twórczości. Uroczystość została uświetniona koncertem utworów Fryderyka Chopina w wykonaniu ucznia Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Jadwigi Kaliszewskiej w Poznaniu – Juliana Kokocińskiego oraz utworami akordeonowymi w wykonaniu absolwenta naszej szkoły Gracjana Lewandowskiego.

Jury w składzie: Piotr Twardowski - przewodniczący, Roman Jędrzejewski, Robert Kawka przyznało następujące nagrody:

Szkoły  podstawowe:

I miejsce:  Martyna Kapuścińska – Szkoła Podstawowa nr 1 w Izbicy Kujawskiej,

II miejsce: Maria Czerniejewska – Szkoła Podstawowa w Brdowie,

III miejsce: Kornelia Buziewska – Szkoła Podstawowa nr 1w Izbicy Kujawskiej,

wyróżnienie: Wiktoria Jankowska – Szkoła Podstawowa w Brdowie.

Szkoły ponadpodstawowe:

I miejsce : Wiktoria Stęczna– Zespół Szkół im. M. Grodzickiej w Lubrańcu- Marysinie

II miejsce: Natalia Kubiak – Zespół Szkół im. J. Kasprowicza w Izbicy Kujawskiej,

III miejsce: Aleksandra Kurlapska – Zespół Szkół im. J. Kasprowicza w Izbicy Kujawskiej

wyróżnienie: Zuzanna Głogowska– Zespół Szkół im. M. Grodzickiej w Lubrańcu- Marysinie.

Zdjęcia: