Włocławek - policjanci pokazali seniorom, jak oszuści odbierają oszczędności

Włocławek - policjanci pokazali seniorom, jak oszuści odbierają oszczędności

FOT. KMP we Włocławku

W auli Kujawskiej Szkoły Wyższej we Włocławku seniorzy usłyszeli, jak działają oszuści podszywający się pod policjantów i wnuczka. Funkcjonariusze spotkali się z nimi na zaproszenie Stowarzyszenia Włocławskiego Uniwersytetu Seniora i skupili się na bezpieczeństwie podczas zakupów, rozmów telefonicznych oraz kontaktów z obcymi.

Mundurowi wyjaśnili, gdzie szukać pomocy i jakie zagrożenia najczęściej wykorzystują sprawcy. Zwrócili uwagę, że osoby starsze muszą zachować czujność zarówno przy rozmowie przez telefon, jak i podczas codziennych zakupów, bo złodzieje często liczą na tłok i nieuwagę, aby sięgnąć po portfel, telefon albo inne cenne przedmioty.

Policjanci przypomnieli też o zasadach bezpieczeństwa w internecie. Seniorzy usłyszeli, że nie wolno podawać danych wrażliwych, a przed zakupami online warto skonsultować się z bliskimi i sprawdzić wiarygodność strony. Funkcjonariusze ostrzegli również przed osobami, które podszywają się pod policjanta, wnuczka albo pracownika instytucji i próbują wyłudzić pieniądze, kosztowności lub dane do logowania do kont bankowych.

Podczas spotkania padła też ważna zasada dotycząca wizyt w mieszkaniu. Policjanci wskazali, że nie należy wpuszczać do środka nieznajomych, a od osób podających się za pracowników instytucji trzeba żądać okazania legitymacji. Seniorzy chętnie dzielili się własnymi doświadczeniami i spostrzeżeniami, a włocławscy mundurowi podziękowali im za wspólnie spędzony czas.

To właśnie takie spotkania pokazują, że oszustwo często zaczyna się od zwykłej rozmowy i chwili nieuwagi, a nie od spektakularnego ataku. W praktyce najwięcej daje prosta ostrożność i szybka weryfikacja każdego, kto nagle prosi o pieniądze albo dane do konta.

na podstawie: Policja Włocławek.

Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (KMP we Włocławku). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.