Przed zbliżającym się Sylwestrem i Nowym Rokiem apelujemy do kierowców o ostrożność i rozwagę, a przede wszystkim o to, by nie wsiadali za kierownicę pod wpływem alkoholu. Jak co roku w tym czasie kujawsko-pomorscy policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Policjanci będą kontrolować głównie trzeźwość kierowców, szczególnie w noc sylwestrową i w Nowy Rok oraz prędkość, a także sposób przewożenia dzieci.

W okresie sylwestrowym na drogach województwa kujawsko-pomorskiego policjanci będą przede wszystkim:

- ujawniać i eliminować z ruchu kierujących pod wpływem alkoholu oraz środków działających podobnie do alkoholu,
- reagować na wykroczenia szczególnie niebezpieczne, tj. przekraczanie dozwolonej prędkości, nieustąpienie pierwszeństwa, nieprawidłowe wyprzedzanie,
- kontrolować stan techniczny pojazdów, ze zwróceniem uwagi na oświetlenie i stan ogumienia,
- sprawdzać prawidłowość przewożenia w pojeździe pasażerów, korzystanie z pasów bezpieczeństwa podczas jazdy, przewożenie dzieci w fotelikach ochronnych,
- sprawdzać prawidłowość poruszania się pieszych po drodze oraz posiadanie przez nich obowiązkowych elementów odblaskowych. Nie wszyscy piesi użytkownicy dróg pamiętają o obowiązku posiadania elementu odblaskowego podczas poruszania się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym.

Apelujemy o ostrożność i rozwagę. W noc sylwestrową i w Nowy Rok może być bardzo zmienna pogoda. Weźmy to pod uwagę i dostosujmy prędkość do warunków panujących na drodze tak, abyśmy szczęśliwie dojechali do celu. Pamiętajmy, aby nie wsiadać za kierownicę gdy jesteśmy zmęczeni, a przede wszystkim gdy jesteśmy pod wpływem alkoholu! Przypominamy, że za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

ZAKAZ W RUCHU DROGOWYM 1 STYCZNIA 2022 r.

Uprzejmie informujemy, że zgodnie z § 2 Rozporządzenia Ministra Transportu z dnia 31 lipca 2007 r. w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych rodzajów pojazdów  na drogach (tekst jednolity; Dz. U z 2021 r., poz. 783) w Nowy Rok w godz. 08:00 - 22:00 obowiązuje okresowe ograniczenie ruchu pojazdów, o których mowa w § 1 [zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczających 12 ton, z wyłączeniem autobusów].

 

 

Autor: st. asp. Remigiusz Rakowski
Publikacja: Kamila Ogonowska