Wybór odpowiedniego koloru farby nie jest łatwym zadaniem. Kolorowe farby do drewna występują w różnych odcieniach i wybór właściwej farby do malowania drewna może być nie lada wyzwaniem. Kolory farb do drewna zmieniają się z roku na rok, więc warto przy zakupie zwrócić uwagę na oznaczenie kodowe danej farby, aby móc za kilka lat powrócić do tego koloru w miarę potrzeby, aby zamalować uszkodzoną część mebla lub pomalować kolejny mebel do kompletu. Trzeba jednak odpowiedzieć sobie na ważne pytanie – jaki kolor powinna mieć dobra farba do drewna?

Meble pomalowane za pomocą farby do drewna białej wprowadzają do pomieszczenia więcej jasności, a jeśli zamiast matowej farby do drewna użyjemy farby z połyskiem, ten efekt będzie dodatkowo spotęgowany. Od lat to właśnie biała farba do drewna jest jedną z najpopularniejszych farb, nawet pomimo większej ceny od innych farb do drewna, kolory są tańsze. Popularnością cieszy się również szara farba do drewna, która dzięki swojemu uniwersalnemu i funkcjonalnemu kolorowi może być bez problemu dopasowana do niemal każdego wnętrza. Natomiast złota farba do drewna pomimo swojego niezwykłego koloru nie będzie pasować na zewnątrz, a bardziej do stylowych mebli ukrytych pośród ozdobnych ścian, ewentualnie do pomalowania ozdobnych fragmentów mebli w połączeniu z biala farba do drewna. Jeśli meble nie posiadają skaz to w pełni uzasadnione jest postawienie na transparentną farbę do drewna – pozwoli to zachować naturalny wygląd drewna na lata. Farba do malowania drewna występuje też w wariancie przyjaznej środowisku, tak zwana farba ekologiczna do drewna, która jest nieznacznie droższa od każdej innej farby do malowania drewna, ale ma jeden niezaprzeczalny plus – nie zawiera lotnych związków organicznych, a tym samym jest bezpieczna dla nas i środowiska, a przy tym taka farba do drewna wydziela mniej nieprzyjemnych zapachów.

Dobór odpowiedniej farby do drewna

Farby do malowania drewna na zewnątrz powinny być użyte bez zbędnego połysku, dlatego zalecana jest farba matowa lub półmatowa firmy beckers do drewnaKolorowe farby do drewna na zewnątrz są mniej popularne, ale użycie właściwych tonów kolorystycznych, tych jaśniejszych, może być strzałem w dziesiątkę. Chociaż głównie to farba biała do drewna jest niezwykle popularna, zarówno do malowania mebli, które są trzymane na tarasie lub pod altaną, jak i do malowania płotków i innych ogrodzeń drewnianych. Dość często farba do drewna biała jest używana tylko jako baza, czyli podkład, a następnie nakładamy inną farbę do drewna, kolory w tym przypadku schodzą na dalszy plan, ponieważ przy malowaniu drewna na zewnątrz liczy się to w jaki sposób dana farba poradzi sobie z ochroną drewna. Najlepsza farba do drewna powinna chronić kompleksowo powierzchnię drewnianą przez lata, co w przypadku elastycznego materiału jakim jest drewno, nie jest prostym zadaniem. Farby zewnętrzne do drewna powinny być więc wykonane na bazie wosków i olejów, bo tylko dzięki temu będą w stanie wniknąć głęboko w drobne szczeliny i niedoskonałości w drewnie. Farby do drewna na zewnątrz mają za główne zadanie chronić drewno przed rozkładem, tzw. biodegradacją, a więc muszą być również odporne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne i tak samo jak dobra farba do parkietu odporne na ścieranie i częstą eksploatację. Kupując farby do drewna zewnętrzne należy zwrócić szczególną uwagę na dwie kwestie – na jej wydajność oraz wymaganą ilość nanoszonych warstw. W zależności od producenta można też zauważyć zalecany, odmienny sposób nakładania farby.