Chodzi o sosny pospolite i inne gatunki, które można spotkać w lasach na terenie Włocławka. Dominującym gatunkiem drzewostanów jest sosna pospolita rosnąca na siedliskach borowych, większość drzewostanów znajduje się w przedziale wiekowym 100 – 160 lat.

Ciekawostek o włocławskich lasach można dowiedzieć się, zaglądając na stronę internetową Miejskiego Zakładu Zieleni i Usług Komunalnych. 

Dowiemy się na przykład, że łączna powierzchnia lasów na terenie Włocławka wynosi ok. 2 300 ha, co stanowi 26% powierzchni miasta – jest to wartość większa od lesistości województwa kujawsko–pomorskiego, które wynosi 22,6 %. Lasy państwowe, komunalne i prywatne granicząc bezpośrednio, czy pośrednio ze sobą tworzą większe lub mniejsze kompleksy leśne, stanowiąc dość zwartą otulinę.

W większości lasy w granicach miasta znajdują się pod zarządem Lasów Państwowych. W skład Nadleśnictwa Włocławek wchodzi 15 leśnictw i jedno gospodarstwo szkółkarskie położonych na terenach o łącznej powierzchni ok. 25 000 ha, z czego w granicach administracyjnych Włocławka leży ok.  2 000 ha obejmujących zasięgiem 7 leśnictw: Brześć Kujawski, Brzezie, Dębice, Poraza, Rybnica, Szpetal i Wikaryjskie.

Ok. 74 ha powierzchni miasta zajmują lasy prywatne, natomiast lasy komunalne (gminne) miasta Włocławek posiadają łączną powierzchnię wynoszącą 201,44 ha i są rozmieszczone w 11 kompleksach leśnych zwanych uroczyskami. Wśród nich są między innymi uroczyska: „Dąbrówka”, „Leopoldowo”, „Łęg”, „Zawiśle”,  „Korabniki”, „Świech”, „Zazamcze” czy „Michelin”.

Więcej informacji na ten temat: www.mzziuk.pl.