Na stronie spis.gov.pl zostały opublikowane pytania spisowe, na które odpowiemy w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021.

Po raz pierwszy w historii polskiej statystyki publicznej samospis internetowy będzie obowiązkowy. Oczywiście jeśli ktoś (np. ze względu na zaawansowany wiek, stan zdrowia czy niepełnosprawność) nie będzie się w stanie sam spisać, pomogą mu w tym rachmistrze – bezpośrednio i telefonicznie, przy czym realizacja wywiadów bezpośrednich będzie uzależniona od sytuacji epidemicznej w kraju. W przypadku braku dostępu do Internetu będzie można spisać się przez telefon dzwoniąc na infolinię spisową: 22 279 99 99.

Formularz do samospisu został zaprojektowany w taki sposób, aby przejście do kolejnego pytania zależało od odpowiedzi udzielonej na pytanie poprzednie. Nie należy zatem utożsamiać liczby pytań w wykazie z liczbą wszystkich pytań, na które dana osoba będzie udzielała odpowiedzi. Każdorazowo będzie to wynikało z indywidualnej sytuacji respondenta (np. wieku, jego historii migracyjnej, statusu na rynku pracy, bycia osobą z niepełnosprawnościami itp.).

W spisie podamy m.in. swoje dane osobowe, informacje o miejscu zamieszkania czy relacjach rodzinnych.

Z listą pytań w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 można się zapoznać pod adresem: spis.gov.pl.