Najlepsi żużlowcy w historii

Żużel to sport dosyć niszowy w skali świata, jednak w Polsce cieszy się on ogromną popularnością. Nasz kraj może pochwalić się najlepszą ligą żużlową na świecie, w której jeżdżą wszyscy czołowi zawodnicy. Fani czarnego sportu mogą zastanawiać się, którzy żużlowcy uważani są za najlepszych w historii. Oto sylwetki kilku z nich.

Tomasz Gollob

W tym zestawieniu nie może zabraknąć naszego rodaka, Tomasza Golloba. Pochodzący z Bydgoszczy zawodnik uważany jest za jednego z najwybitniejszych w historii tej dyscypliny. Jest on 7-krotnym mistrzem świata na żużlu, jednak tylko raz udało mu się zdobyć ten tytuł indywidualnie. Oprócz tego jest on aż 30-krotnym mistrzem Polski w różnych konkurencjach. Czyni go to jednym z najbardziej utytułowanych zawodników w historii.

Greg Hancock

Kolejnym zawodnikiem, który zapisał się w historii czarnego sportu, jest Greg Hancock. Jego osiągnięcia mogą niektórych dziwić ze względu na to, że pochodzi on ze Stanów Zjednoczonych, czyli kraju, w którym żużel nie cieszy się dużą popularnością. Amerykanin 8-krotnie w swojej karierze zdobywał tytuł mistrza świata, w tym aż 4-krotnie były to tytuły indywidualne.

Ove Fundin

Na swoje miejsce w galerii sław żużla zapracował również Szwed, Ove Fundin. Jest to postać, która może być nieznana nawet najbardziej zagorzałym fanom czarnego sportu, ponieważ swoje największe sukcesy święcił on w latach 50. i 60. XX wieku. Ma on na swoim koncie aż 11 tytułów mistrza świata. 5-krotnie były to tytuły indywidualne, a pozostałe 6 tryumfów świętował razem z reprezentacją Szwecji.

Ivan Mauger

Kolejnym żużlowcem, który może nie być znany szerszej publiczności, a który zapisał się na kartach historii czarnego sportu, jest Ivan Mauger. On również pochodzi z kraju, gdzie żużel nie jest sportem popularnym. Tym razem jest to jednak Nowa Zelandia. W latach 60. oraz 70. XX wieku zdobył on aż 6 tytułów indywidualnego mistrza świata, co czyni go rekordzistą w tej kategorii.

Tony Rickardsson

W tym zestawieniu należy wyróżnić także Szweda Tony’ego Rickardssona. Jego dominacja w światowym żużlu przypadła na lata 90. XX wieku. oraz początek lat 00. Reprezentant Szwecji sześciokrotnie zdobyła tytuł indywidualnego mistrza świata na żużlu i po dziś dzień dzieli ten tytuł razem z opisywanym wyżej Ivanem Maurerem. 8-krotnie zdobywał on również tytuł indywidualnego mistrza Szwecji.

Hans Nielsen

Za najwybitniejszego zawodnika w historii żużla uznaje się Duńczyka, Hansa Nielsena. Posiada on 4 tytuły indywidualnego mistrza świata na żużlu, ale lista jego sukcesów jest dłuższa. Licząc wszystkie konkurencje, ma on na koncie łącznie 22 złote medale rangi mistrzowskiej. Chcesz więcej ciekawostek o żużlu? Śledź blog.etoto.pl i poznaj więcej informacji na temat tego sportu!