„Projekt Pentapolis VI” – prezentacja pięciu indywidualnych wystaw artystów-pedagogów Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu
Pięciu autorów, artystów pedagogów Katedry Malarstwa Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prezentuje swoją sztukę w Centrum Kultury „ Browar B” we Włocławku, każdy z osobna (pięć wystaw indywidualnych) w różnej materii na różnych zasadach podkreśla odrębność zainteresowań, odmienność powodów swoich materializacji obiektów sztuki.
Uczestnicy projektu:
• dr Justyna Grzebieniowska: „Dancing Emotions” wystawa rysunku, Galeria Sztuki „Migawka”
• dr hab. Iwona Szpak-Pawłowska: wystawa malarstwa „Wielopłaszczyznowość/CPX II”, Galeria Sztuki „Antresola”
• dr Anna Wójcicka: „Batalia” wystawa szkła artystycznego i rysunku, Galeria Sztuki „Beczkownia”
• prof. dr hab. Anna Wysocka: „Łby” wystawa rysunków wielkoformatowych, Galeria Sztuki „Fermentownia”
• dr Piotr Zaporowicz: „Lux – horizon vitae et mortis” (wystawa habilitacyjna), Galeria Sztuki „Suszarnia”
należą do młodego pokolenia twórców, wszyscy kształcili się w toruńskiej uczelni na Wydziale Sztuk Pięknych na kierunku Malarstwo. Projekt „Pentapolis” był prezentowany w Toruniu, Grudziądzu, Częstochowie, Getyndze (Niemcy), Kragujewcu (Serbia) – fragment tekstu prof. Krzysztofa Pituły.
Wernisaż 14 października godz. 18.00 . Wstęp wolny.
Miejsce: Centrum Kultury „Browar B.”, Galerie Sztuki „Antresola”, „Suszarnia”, „Migawka”,„Beczkownia” i „Fermentownia”, ul. Łęgska 28 (wejście od ul. Bechiego)
Piotr Zaporowicz: „Lux – horizon vitae et mortis„ (wystawa habilitacyjna) w ramach „PROJEKTU PENTAPOLIS VI”
Piotr Zaporowicz urodził się 20 maja 1981 roku w Bydgoszczy. Absolwent PLSP w Bydgoszczy. Studiował malarstwo sztalugowe w pracowni prof. Jana Pręgowskiego na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Dyplom obronił z wyróżnieniem w czerwcu 2006 roku. Od tego samego roku pracuje na „macierzystej uczelni” obecnie jako adiunkt w pracowni dyplomującej, prowadzonej przez prof. Piotra Klugowskiego. W 2014 r. obronił z wyróżnieniem tytuł Doktora Sztuki na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, animacją oraz muzyką. Swoją twórczość prezentował podczas licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych na terenie całego kraju i za granicą. Prezentowane na wystawie obrazy, kolaże, obiekty wpisują się w dwa cykle malarskie zatytułowane „De Trynitate” oraz „ Creatio ex nihilo”, Treść obrazów została zamknięta w formie trójkąta, który obejmuje ideę troistości Trójcy Świętej, będąc jej daleką metaforą, artystycznym wyobrażeniem.
Bilety: 2 zł, katalogi: 5 zł/szt., kasa CK „Browar B.”
Godziny zwiedzania: wtorek – piątek, godz. 10.00 – 18.00, sobota, godz. 14.00 – 18.00
(ostatnie wejście godz. 17.30)
Miejsce: Centrum Kultury „Browar B.”, Galeria Sztuki „Suszarnia”, ul. Łęgska 28 (wejście od ul. Bechiego)
Iwona Szpak-Pawłowska – wystawa malarstwa „Wielopłaszczyznowość/CPX II” w ramach „PROJEKTU PENTAPOLIS VI”
W 2006 r. ukończyła studia na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, na kierunku malarstwo w pracowni prof. Lecha Wolskiego. W 2011 r. otrzymała tytuł Doktora sztuki w dziedzinie sztuk plastycznych, w dyscyplinie sztuki piękne. Wówczas rozpoczęła pracę w Pracowni Malarstwa Ściennego w Katedrze Malarstwa, UMK w Toruniu. W 2019 otrzymała tytuł Doktora habilitowanego i stanowisko Profesora UMK, tym samym objęła samodzielne prowadzenie Pracowni Dyplomującej Malarstwa Ściennego. W kręgu jej zainteresowań są: instalacja, obiekt, malarstwo oraz murale. W dorobku artystycznym posiada wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Na wystawę we Włocławku składają się dwa cykle prac malarskich. Pierwszy cykl „Wielopłaszczyznowość” to małe formy malarskie, zamknięte w czarnych ramach. Drugi cykl „CPX II” to pięć wielkoformatowych płócien, tworzonych z synem Cyprianem.
Bilety: 2 zł, katalogi: 5 zł/szt., kasa CK „Browar B.”
Godziny zwiedzania: wtorek – piątek, godz. 11.00 – 18.00, sobota, godz. 14.00 – 18.00
(ostatnie wejście godz. 17.30)
Miejsce: Centrum Kultury „Browar B.”, Galeria Sztuki „Antresola”, ul. Łęgska 28 (wejście od ul. Bechiego)
Anna Wójcicka – „Batalia” wystawa szkła artystycznego i rysunku w ramach „PROJEKTU PENTAPOLIS VI”
Absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Dyplom w 2006 roku (specjalność malarstwo sztalugowe- pod kierunkiem prof. Lecha Wolskiego; specjalizacja malarstwo w architekturze- witraż- pod kierunkiem prof. Kazimierza Rocheckiego). W 2010 r. ukończyła studia doktoranckie w zakresie sztuk pięknych na macierzystej uczelni, w roku 2012 otrzymała tytuł doktora sztuki. Od 2011 roku pracuje na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu- obecnie na stanowisku adiunkt w Katedrze Malarstwa. Anna Wójcicka zajmuje się witrażem, szkłem artystycznym, malarstwem oraz rysunkiem. Prezentowała prace na dwudziestu wystawach (indywidualnych i zbiorowych) w kraju i zagranicą, jej witrażowe realizacje stałe znajdują się między innymi w budynkach UMK w Toruniu, w hotelu Słoneczny Młyn w Bydgoszczy czy budynku dawnego ratusza w Zabrzu Rokitnicy (konserwacja).
Wstęp wolny
Katalogi: 5 zł/szt., kasa CK „Browar B.”
Godziny zwiedzania: wtorek – piątek, godz. 11.00 – 18.00, sobota, godz. 14.00 – 18.00
(ostatnie wejście godz. 17.30)
Miejsce: Centrum Kultury „Browar B.”, Galeria Sztuki „Beczkownia”, ul. Łęgska 28 (wejście od ul. Bechiego)
Anna Wysocka – „Łby” wystawa rysunków wielkoformatowych w ramach „PROJEKTU PENTAPOLIS VI”
Łby to cykl wielkoformatowych rysunków, wykonanych w technikach mieszanych (węgiel, pastel, kredka, ołówek, akryl, gwasz) na grubym, akwarelowym papierze, które powstały w latach 2017 – 2019. Ciemne głowy, inspirowane zwierzęcymi, na białym tle mają przypominać tarcze lub maski.
Anna Wysocka urodziła się w 1975 roku w Toruniu. Studia na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Dyplom w 1999 roku z wyróżnieniem z malarstwa w pracowni prof. Lecha Wolskiego oraz z rysunku w pracowni prof. Krzysztofa Candera. Jest profesorą w Katedrze Malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych UMK. Prezentowała prace na trzydziestu pięciu wystawach indywidualnych w kraju i za granicą oraz w około sześćdziesięciu wystawach zbiorowych. Otrzymała kilkanaście nagród i wyróżnień. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych i kolekcjach muzealnych w Polsce, Niemczech, Belgii, Serbii oraz w USA.
Wstep wolny
Katalogi: 5 zł/szt., kasa CK „Browar B.”
Godziny zwiedzania: wtorek – piątek, godz. 11.00 – 18.00, sobota, godz. 14.00 – 18.00
(ostatnie wejście godz. 17.30)
Miejsce: Centrum Kultury „Browar B.”, Galeria Sztuki „Fermentownia”, ul. Łęgska 28 (wejście od ul. Bechiego)
Justyna Grzebieniowska– „Dancing Emotions” wystawa rysunku w ramach „PROJEKTU PENTAPOLIS VI”
Justyna Grzebieniowska o swojej twórczości pisze: w nowym cyklu rysunków : „Taniec emocji” odkrywam nowe środki wyrazu by pokazać najcenniejsze momenty w tańcu i ruch , który opowiada o uniwersalnych emocjach. Koncentruję się na przestrzeni tła i figurze w ruchu. Poruszam się w technice collagu : wprowadzam nowe faktury, które wzmacniają i wywołują efekt 3d , pogłębiam kontrast światła i cienia dodając brokat i piasek. Temat tańca pojawił się w mojej twórczości już w 2011 roku w cyklu ; „w rytmie….” od inspiracji tańcami afrokubańskimi, tańcami plemiennymi, tangiem, flamenco po taniec wsółczesny. Ta odsłona aktualnych rysunków pokazuje kontynuacje w poszukiwaniach nowych form wyrazu aby choreografię i ruch przenieść w świat malarstwa.
Wstep wolny
Katalogi: 5 zł/szt., kasa CK „Browar B.”
Godziny zwiedzania: wtorek – piątek, godz. 11.00 – 18.00, sobota, godz. 14.00 – 18.00
(ostatnie wejście godz. 17.30)
Miejsce: Centrum Kultury „Browar B.”, Galeria „Migawka”, ul. Łęgska 28 (wejście od ul. Bechiego)