Jak planować domowy budżet w 2022?

Kwestia inflacji, podwyżek cen czy nowych podatków to aktualnie temat rozmów nie tylko finansistów i ekonomistów, ale przeciętych obywateli. To właśnie ich coraz mocniej dotykają zmiany, które zachodzą na polskim rynku finansowym. W jaki sposób zaplanować budżet na nowy rok? Czy będzie można oszczędzić?

Czym jest domowy budżet?

Budżet domowy uważany jest za jedno z najbardziej praktycznych i przydatnych rozwiązań, które pomagają w zarządzaniu finansami gospodarstwa domowego. Stanowi zestawienie wszystkich planowanych dochodów oraz wydatków poniesionych w określonym czasie. Najczęściej sporządzany jest w horyzoncie miesięcznym (zalecane rozwiązanie) lub rocznym. Powinny cechować go: prostota, przejrzystość oraz elastyczność. Prowadzenie domowego budżetu może wydawać się trudne i żmudne, jednak przynosi wiele korzyści. Pierwszą z nich jest możliwość zaobserwowania przepływów pieniężnych w gospodarstwie, a co za tym idzie, zweryfikowania co pochłania znaczną część pieniędzy oraz sprawdzenie, w których obszarach można wprowadzić oszczędności. Dodatkowo rozsądne planowanie pozwala na uzyskanie stabilizacji oraz zbudowanie tzw. poduszki finansowej, z której środki będą mogły być wykorzystane w razie nagłych problemów z pieniędzmi. Czas przystąpić do działania! Domowy budżet zaplanuj z poradami Oszczedzanienaetacie.pl oraz wskazówkami, które zawarliśmy poniżej.

Co uwzględnić podczas planowania domowego budżetu?

Planowanie domowego budżetu na 2022 rok warto podzielić na 3 etapy. Pierwszym z nich powinno być spisanie wszystkich stałych przychodów oraz wydatków. W kwestii dochodów uwzględnia się jedynie wypłatę oraz dodatkowe świadczenia uzyskiwane np. od państwa. Nie należy wpisywać tu premii czy nagród, które nie są zagwarantowane. Wydatki stałe warto podzielić na kategorie (np. żywność, media, kultura, transport itp.). Po odjęciu od siebie obydwóch wartości można sprawdzić, ile pieniędzy w danym czasie pozostanie w kieszeni. Drugim krokiem jest spisanie wydatków nieregularnych, które ponoszone są raz lub kilka razy w roku. Zalicza się tu przede wszystkim: remonty, gwiazdkowe prezenty, wyjazdy, wizyty u lekarzy etc. Wszystkie te koszty należy zsumować, a następnie podzielić przez 12. Kwota ta każdego miesiąca powinna być odejmowana od miesięcznego salda. Gdy przychody przewyższają wydatki, należy przejść do trzeciego kroku, czyli rozplanowania nadwyżki finansowej. Mogą być to inwestycje, oszczędności, jak i fundusz na realizację marzeń czy na niespodziewane wydatki.

Na czym oszczędzać w 2022 roku?

Wspominaliśmy wcześniej, że rok 2022 będzie trudny pod względem finansowym dla wielu Polaków. Jak wynika z badań, większość z nas zdecyduje się na zminimalizowanie wydatków związanych z kulturą oraz rozrywką. Odłożone w czasie zostaną także zakupy wyposażenia domowego, będziemy kupować mniej odzieży i obuwia, elektroniki oraz akcesoriów sportowych. Zrezygnujemy także z podróży oraz kosmetyków. W ograniczeniu wydatków pomoże planowanie budżetu domowego i dokładne sprawdzenie wysokości wydatkowanych środków.Przydatne są także ustalenie priorytetów oraz korzystanie z promocji. Chcąc oszczędzić, warto pamiętać także o tak oczywistych kwestiach jak niemarnowanie i niewyrzucanie jedzenia, zakręcanie wody podczas mycia zębów czy gaszenie zbędnego oświetlenia.