Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku w ramach realizacji zadania „Haft kujawski ginie. Nauczmy, ocalmy!” dofinansowanego z programu „Kultura ludowa i tradycyjna” przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzącego z Funduszu Promocji Kultury organizuje cykl warsztatów praktycznych dotyczących tradycyjnego haftu kujawskiego.
Ich celem jest popularyzacja, ożywienie oraz przekazanie praktycznej i teoretycznej wiedzy dotyczącej zanikającej dziedziny rękodzieła ludowego na Kujawach Wschodnich, jakim jest tradycyjne hafciarstwo. Liczymy, że osoby biorące udział w zajęciach przekażą pozyskane przez siebie umiejętności innym.
Warsztaty prowadzone będą od 9 sierpnia do 23 września w cyklu czterech spotkań dla dziesięcioosobowych grup w następujących ośrodkach – Muzeum Etnograficznym we Włocławku, Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce, Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie oraz Gminnym Ośrodku Kultury w Osięcinach.
Pierwsze zajęcia rozpoczną się od prelekcji połączonej z pokazem multimedialnym na temat haftu kujawskiego przygotowanej przez etnografa z Muzeum Etnograficznego we Włocławku – Dorotę Kalinowską. Następnie warsztaty praktyczne poprowadzą doświadczone hafciarki – Henryka Derezińska ze Stowarzyszenia Twórców Ludowych Oddział Bydgosko-Toruński oraz Krystyna Zagrabska z STL Oddział Włocławek. Panie nauczą podstawowych ściegów, wzorów oraz kompozycji. Organizatorzy zapewniają niezbędne materiały.
Warsztaty skierowane są do osób dorosłych – zainteresowanych nauką bądź chęcią podniesienia swoich umiejętności w tej dziedzinie rękodzieła ludowego, w szczególności instruktorów, edukatorów, rękodzielników, członkiń kół gospodyń wiejskich, klubów seniora, zespołów folklorystycznych.
Wszelkich informacji udziela i zapisy przyjmuje Beata Wąsik, Dział Edukacji i Promocji Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, tel. 54 232 30 01.