Ubranie do pracy musi być dobrze przygotowane. Nierzadko to nie pracownik decyduje, jaką odzież będzie wykorzystywał w czasie wykonywania swoich codziennych obowiązków, tylko pracodawca. Zakłady pracy często mają ustalone, co w danym momencie trzeba nosić. Odzież niezależnie czy ochronna, czy robocza ma dwie funkcje, użytkową i reprezentatywną.
Niekiedy wystarczy jedno spojrzenie na pracownika, żeby można było się domyśleć, gdzie taka osoba pracuje. Przeznaczenie odzieży roboczej jest nieco inne niż ochronnej, tworzona jest ona nierzadko ze zwykłych, trwałych materiałów, które wykorzystywane są także do tworzenia odzieży codziennej. Może to być połączenie bawełny z solidnym poliestrem. Odzież ochronna to niekiedy mieszkanka większej ilości materiałów, odpornych na działanie konkretnych czynników zewnętrznych. Jest to zawsze produkt certyfikowany, przeznaczony do pracy w trudnych warunkach, gdzie naraża się swoje zdrowie, a niekiedy życie.
Jakie jest przeznaczenie odzieży ochronnej?
Ratownicy, strażacy, osoby pracujące w laboratoriach chemicznych czy zakładach produkcyjnych wytwarzających toksyczne preparaty nie mogliby wykonywać swoich obowiązków, gdyby nie prawidłowo dobrany strój. W tym przypadku odzież ochronna przyjmuje różne formy, za pomocą odpowiednio dobranych elementów chroni się skórę przed działaniem czynników: biologicznych, chemicznych, mechanicznych, przed działaniem prądu, ognia, niskich temperatur. Do takiej odzieży często trzeba dobrać elementy dodatkowo, w postaci rękawic, butów, ochrony na głowę i twarz, czyli kasków, czepków, masek, gogli. W hurtowniach BHP można znaleźć ją bez trudu, podzielone jest na działy, klasyfikuje się ją według poszczególnych zagrożeń jest ona: wodoodporna, ognioodporna, antyelektrostatyczna, kwasoodporna - warto w tym kontekście hurtownię dostępną na stronie https://www.bhpnawigator.com.pl/ - BHP Nawigator. Obecnie specjalistyczne kombinezony są już tak dopracowane, że bez trudu chronią także pracowników przed działaniem tak niebezpiecznych czynników, jak choroby, zapobiegają przedostaniu się drobnoustrojów pod powierzchnię skóry.
Kiedy kupować odzież roboczą?
Kontakt z różnymi mogącymi pobrudzić pracownika czynnikami nie musi być problemem, gdy w jego wyposażeniu jest funkcjonalna odzież robocza. Przykładem może być odzież noszona przez pracowników sklepów, fryzjerów, kosmetyczki, mechaników. Wiele zawodów wymaga użycia specjalnie dobranych elementów garderoby. Dzięki takiej odzieży klienci tych firm mogą z łatwością zidentyfikować pracownika i skorzystać z jego usług. Pracodawca współczesnej firmy nie tylko jest w stanie załatwić taki specjalny strój dla swojego pracownika, często zajmuje się także jego czyszczeniem. Zdarza się to w tych firmach, które mają własne pracownicze pralnie lub wykupują usługi firm, które wypożyczają ubrania robocze. Za każdym razem można liczyć na to, że taki pracownik będzie prezentował się dobrze, reprezentatywnie. Żeby mógł być dobrym odbiciem działań firmy, konieczne powinien prezentować się schludnie i czysto. Taka odzież powinna być też w stosownym rozmiarze, dopasowana do sylwetki.