Włocławek został jednym z 24 miast w Polsce, i jedynym w województwie kujawsko-pomorskim, które weźmie udział w tym przedsięwzięciu. O udział walczyło 96 samorządów.

Celem programu jest wsparcie gmin w procesach planowania i wdrażania Gminnych Programów Rewitalizacji uwzględniających dziedzictwo kulturowe jako istotny zasób służący przezwyciężaniu problemów społecznych i infrastrukturalnych, występujących na obszarach znajdujących się w stanie kryzysowym. Tym samym program wsparcia adresowany jest do gmin, które planują, aktualizują lub wdrażają Gminny Program Rewitalizacji.

Program wsparcia Narodowego Instytutu Dziedzictwa „Wzorcowa Rewitalizacja” daje możliwość ukazania różnorodności włocławskiego detalu architektonicznego i poznania istotnych faktów historycznych zabytków, placów i ulic w obszarze rewitalizacji, przy jednoczesnym zaangażowaniu w ten proces mieszkańców.

Plan zakłada m.in. przygotowanie opracowania o zachowanym zabytkowym detalu architektonicznym w obszarze rewitalizacji, które będzie wprowadzeniem do przyszłorocznych spacerów i warsztatów z mieszkańcami. Wspólne odkrywanie i poznawanie dziedzictwa kulturowego będzie miało miejsce w czasie spacerów po obszarze rewitalizacji oraz warsztatów organizowanych, np. na Starym Rynku, włocławskich bulwarach, w podwórkach zabytkowych kamienic. W części wydarzeń będą uczestniczyć i służyć swoją wiedzą eksperci z Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Pełna informacja na ten temat: rewitalizacja.wloclawek.eu.