Konsultacja ginekologiczna kiedy i dlaczego warto się na nią udać?

Kobiece problemy to coś, nad czym koniecznie trzeba się pochylić i czego nie wolno lekceważyć. W szczególności, gdy jesteś kobietą, musisz wiedzieć, jakie są Twoje potrzeby i kiedy powinnaś skorzystać z porad albo usług specjalisty. Szczególnie istotna powinna być dla Ciebie konsultacja ginekologiczna, która jest najważniejszym elementem prozdrowotnej profilaktyki, pozwalającej na wczesne wykrycie problemów oraz ich szybkie wyeliminowanie. Czym jest taka konsultacja i jak często warto z niej skorzystać?
Konsultacja ginekologiczna fundament zdrowia każdej kobiety
Wiele kobiet, szczególnie tych młodych, obawia się wizyty u ginekologa. I nie ma w tym nic dziwnego, wszak w trakcie konsultacji niezbędne jest porzucenie tabu i zbadanie miejsc intymnych, co dla wielu kobiet jest bardzo krępujące. Jednak wszelkie obawy warto porzucić z jednego prostego względu lekarz ginekolog to specjalista, a przy tym profesjonalista, dla którego najważniejsze jest zdrowie i bezpieczeństwo Pacjentki. A co za tym idzie jej dobre samopoczucie, również w trakcie badania.
A sama konsultacja ginekologiczna jest niezwykle ważna i to niezależnie od pobudek, dla których kobieta udaje się do specjalisty. Powodem może być cykliczne badanie narządów, chęć rozpoczęcia współżycia czy konsultacja w związku z zaistniałym problemem. W każdym z tych przypadków, ginekolog otoczy Cię opieką , zapewni poczucie bezpieczeństwa i wykona swoją pracę tak, abyś mogła pozbyć się problemu albo zyskać niezbędną na dany temat wiedzę.
Niezwykle istotne w każdej konsultacji ginekologicznej jest dostrzeżenie tzw. cichych zabójców”, a więc nowotworów piersi, szyjki macicy czy jajowodów. Wizyta u ginekologa pozwoli Ci przejść przez stosowne badanie (np. cytologia), dzięki któremu dowiesz się o ewentualnym rozwoju nowotworu i będziesz mogła podjąć szybkie leczenie, by wyleczyć raka. Będziesz mogła też rozpoznać infekcję, zdiagnozować przyczyny problemów z zajściem w ciążę i wiele, wiele innych.
Jak wygląda wizyta u ginekologa?
Każda konsultacja ginekologiczna jest inna i wiąże się to przede wszystkim z potrzebami oraz problemami, z jakimi Pacjentka zjawiła się w gabinecie ginekologa. Zawsze jednak pierwszym etapem konsultacji jest wywiad lekarski , w trakcie którego lekarz poznaje przyczyny, dla których Pacjentka zjawiła się na konsultacji, poznaje jej problemy, a także zapoznaje się z informacjami ważnymi z punktu widzenia medycznego np. dowiaduje się o wcześniej przebytych chorobach, ciążach czy przebiegu miesiączek. Odpowiedni sposób przeprowadzenia wywiadu przez lekarza ginekologa jest również bardzo istotny z innego powodu pozwala zmniejszyć dystans dzielący go z Pacjentką i wytworzyć w niej poczucie bezpieczeństwa.
Istotnym elementem konsultacji ginekologicznej jest również badanie przedmiotowe okolic rozrodczych , które przeprowadzane jest na fotelu ginekologicznym i które wykonuje się przy wykorzystaniu specjalistycznych narzędzi, takich jak chociażby wziernik. Dzięki temu specjalista ma możliwość dostrzeżenia wszelkich zmian okolic rodnych, a co za tym idzie zauważy niepokojące objawy, np. chorób i będzie mógł rozpocząć ich leczenie. Oczywiście niekiedy bardzo potrzebne jest również przeprowadzenie badań dodatkowych , które pozwolą np. zyskać pewność co do diagnozy albo wykryć problem, gdy standardowe metody to uniemożliwiają.
Badania ginekologiczne jak często je przeprowadzać?
Konsultacja ginekologiczna jest niezwykle istotna i udać się na nią kobieta powinna przynajmniej raz na rok nawet w sytuacji, gdy nie ma ona żadnych problemów związanych z narządami rozrodczymi, miesiączką itd. Czasami bowiem objawy różnych chorób czy potencjalnych problemów nie są dostrzegalne gołym okiem, a zauważyć je może dopiero specjalista.
Badania ginekologiczne są bardzo istotne i nie powinny być bagatelizowane przez żadną z kobiet. Żadna Pacjentka nie powinna też odczuwać dyskomfortu, związanego z intymnością badań warto bowiem pamiętać o to, że konsultacja jest prowadzona przez specjalistę i co niezwykle istotne dla Pacjentki profesjonalistę.
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski