Ćwiczenia na wzrok - łatwy sposób na zdrowe oczy

Zanieczyszczone powietrze oraz długotrwałe korzystanie z komputera mogą pogarszać stan oczu, a nawet wpływać na rozwój wad wzroku. Dlatego utrzymanie ich w dobrej kondycji to ogromne wyzwanie. Jak więc zadbać o oczy? Wypróbuj ćwiczenia na wzrok!

Dlaczego warto wykonywać ćwiczenia na dobry wzrok?

Jeśli chcesz zachować ciało w jak najlepszej formie, musisz regularnie uprawiać sport. Jak się okazuje, wygląda to podobnie w przypadku oczu. Ćwiczenia na wzrok wzmacniają bowiem mięśnie gałek ocznych oraz wspomagają ich regenerację. Jest to szczególnie ważne jeśli Twoje oczy:

  • przez dłuższy czas pozostają w bezruchu – efektem jest zmęczenie wzroku oraz osłabienie mięśni,
  • są narażone na emisję światła niebieskiego – takie światło może nadwyrężać wzrok i zmniejszać zdolność do akomodacji,
  • są przekrwione, zmęczone i przesuszone.

Ćwiczenia są dedykowane nie tylko osobom korzystającym z komputera, tableta lub smartfona. Gimnastyka pomoże też w odprężeniu oczu np. w trakcie nauki lub kiedy Twoja praca wymaga intensywnego skupienia. Najlepiej wykonywać ją codziennie, poświęcając na to 10-15 min.

Gimnastyka dla oczu: proste ćwiczenia

Ćwiczenia wzroku poprawią Twój codzienny komfort, redukując takie dolegliwości jak pieczenie oczu, uczucie piasku pod powiekami oraz ból. Polepszą w ten sposób jakość widzenia, a także opóźnią proces starzenia się narządu wzroku. Ich zaletą jest fakt, że możesz przeprowadzać je w dowolnym miejscu, np. podczas przerwy w pracy. Jak to zrobić? Sprawdź szczegółową instrukcję.

Rozgrzewka

Na początek wykonaj krótką rozgrzewkę, dzięki której usuniesz napięcie z mięśni gałki ocznej oraz popracujesz nad poprawą pola widzenia:

  1. Usiądź wygodnie, rozluźnij się i trzymaj głowę prosto.
  2. Postaraj się spojrzeć najdalej przed siebie, jak tylko się da.
  3. Po chwili zatocz oczami kręgi: odwrotnie do ruchu wskazówek zegara.
  4. Powtórz ruch kilka razy, zamknij oczy i kilka razy mrugnij.

Ćwiczenie nie jest odpowiednie dla osób zmagających się z jaskrą lub posiadających tendencję do odklejania się siatkówki.

Palming

Drugi krok to odprężenie oczu przy pomocy metody określanej palmingiem. W celu wykonania ćwiczenia postępuj według wskazówek:

  1. Usiądź w wyprostowanej pozycji, opierając łokcie na stole.
  2. Rozgrzej dłonie, intensywnie pocierając je o siebie.
  3. Przyłóż dłonie do zamkniętych powiek, dokładnie je zakrywając (palce powinny krzyżować się na czole).
  4. Oddychaj spokojnie i głęboko, postaraj się odtworzyć z pamięci dowolne wspomnienia (z detalami takimi jak kształty i kolory).
  5. Po upływie kilku minut odsłoń oczy i kilka razy mrugnij.

Palming działa korzystnie nie tylko na wzrok, ale też ogólne samopoczucie, pomagając wyciszyć się i zrelaksować.

Zaczarowany ołówek

Jak wzmocnić mięśnie gałek ocznych i przy okazji poprawić spostrzegawczość? Wypróbuj kolejne, zalecane przez specjalistów ćwiczenie, tzw. metodę zaczarowanego ołówka. Na czym to polega? Usiądź w wygodnej pozycji i wyobraź sobie, że z Twojego nosa wyrasta ołówek. Rysuj przy jego pomocy różnorodne kształty, ruszając przy tym delikatnie głową. Następnie zamknij oczy i wyobraź sobie każdą naszkicowaną figurę (z jak największą ilością szczegółów). Ostatni etap to powolne otwarcie oczu i delikatne mruganie.

Kostki do gry

Dbając o wzrok, warto ćwiczyć również nad wypracowaniem prawidłowego nawyku centralnej fiksacji. Dlaczego? Przekłada się to na szybsze ruchy oczu i lepszą koncentrację wzroku. Aby to zrobić, możesz posłużyć się kostkami do gry. Wystarczy rzucić trzy lub cztery kostki, spojrzeć na każdą z nich, zamknąć oczy i podać liczbę oczek, które wypadły. Ćwiczenie jest szczególnie lubiane przez dzieci.

Jak dbać o wzrok? Regularne badania to podstawa

Gimnastykę oczu należy traktować jako metodę wspomagającą w profilaktyce zdrowego wzroku. Nie może ona jednak zastąpić regularnych badań okulistycznych. W przypadku wystąpienia wady wzroku niezbędna jest też korekcja, co z reguły oznacza konieczność noszenia okularów lub soczewek kontaktowych. Do wyboru masz całą paletę rozwiązań, włączając w to różne modele oprawek oraz rodzaje soczewek, np. soczewki miesięczne. Oczywiście ogromne znaczenie ma ich jakość, dlatego najlepiej zaopatrywać się w nie w sprawdzonych miejscach, takich jak Vision Express. Skorzystasz tu z porad doświadczonych lekarzy okulistów i optometrystów oraz kompleksowo zatroszczysz się o swój wzrok. Profesjonalnie, wygodnie oraz bezpiecznie.