Policjanci z Włocławka prowadzą na terenie powiatu wzmożone działania prewencyjno-kontrolne pn. „Bezpieczne ferie zimowe 2023”. Funkcjonariusze czuwają na drogach nad bezpieczeństwem podróżujących. Przed feriami oraz w ich trakcie mundurowi spotykali się z dziećmi uczestniczącymi w półkoloniach i rozmawiali z nimi o bezpieczeństwie podczas wypoczynku. Nasze działania na drogach potrwają jeszcze do 26 lutego, kiedy ostatnie województwa zakończą ferie.
Od początku stycznia policjanci zajmujący się profilaktyką z Włocławka odwiedzali przedszkolaków i uczniów w szkołach. Rozmawiali z nimi o bezpieczeństwie, w tym m.in. o sposobach spędzania wolnego czasu i właściwych zachowaniach podczas wyjazdów oraz przebywania na ośnieżonych stokach górskich czy zamarzniętych jeziorach. Swoje działania realizowali w ramach ogólnopolskiego programu profilaktycznego „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”.
Mundurowi przez cały okres ferii zimowych, które rozpoczęły się 16 stycznia, a zakończą 26 lutego br. dbają o bezpieczeństwo w ruchu drogowym. W tym czasie policjanci z włocławskiej „drogówki” prowadzą wzmożone działania kontrolne na drogach, dotyczące m in. bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego, czyli pieszych i poruszających się jednośladami. Do kontroli przestrzegania przepisów drogowych wykorzystujemy policyjnego drona.
Natomiast ostatnie dwa tygodnie (28.01.-12.02.2023) to czas wypoczynku m.in. dzieci i młodzieży z województwa kujawsko-pomorskiego. Pomimo podjętych działań na terenie miasta i powiatu doszło w tym czasie do czterech wypadków, w których dwie osoby zginęły, a dwie zostały ranne. Ostatni tragiczny wypadek w naszym regionie odnotowaliśmy w minioną sobotę (11.02.23) na drodze krajowej nr 91 pomiędzy Włocławkiem a Kowalem. Na miejscu zdarzenia policjanci wykonywali czynności pod nadzorem prokuratora i przy udziale biegłego z dziedziny wypadków drogowych. Ze wstępnych ustaleń mundurowych wynika, że 28-letnia kierująca pojazdem osobowym fiat z niewyjaśnionych dotąd przyczyn, zjechała na przeciwległy pas ruchu, gdzie doszło do zderzenia z pojazdem ciężarowym scania. Niestety włocławianka poniosła śmierć na miejscu. Dokładne okoliczności tego tragicznego zdarzenia wyjaśni prowadzone śledztwo.
Poza tym przez ostatnie dwa tygodnie funkcjonariusze przeprowadzili ponad 2 tysiące kontroli pojazdów, w tym 6 autokarów przewożących dzieci na zimowiska i ponad 5 tys. razy sprawdzili trzeźwość „siedzących za kółkiem”. W 7 przypadkach ujawnili nietrzeźwych kierujących pojazdami mechanicznymi. Mundurowi zatrzymali 8 praw jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h więcej w obszarze zabudowanym i 107 dowodów rejestracyjnych. Nałożyli także ponad 740 mandatów za wykroczenia drogowe.
Działania jeszcze trwają, bo ostatnie województwa rozpoczęły właśnie dwutygodniowy wypoczynek od nauki. Dlatego cały czas apelujemy o rozwagę na drodze do wszystkich uczestników ruchu. Do kierowców w szczególności o ostrożną jazdę zgodnie z przepisami, natomiast do pieszych o używanie elementów odblaskowych. Po zapadnięciu zmroku w terenie niezabudowanym odblaski są obowiązkowe, natomiast zalecane jest ich używanie także w dzień, w obszarze zabudowanym, zwłaszcza przy niekorzystnej pogodzie.