Genialne utwory duetu Przybora i Wasowski w zaskakujących aranżacjach zinterpretowane na nowo przez znaną włocławiankę. Premierowy koncert na dziedzińcu Browaru B. 20 czerwca o 20.30.
Nowa płyta, która ukazała się w marcu 2021 roku to ukłon w stronę klasyki polskiej muzyki, a zarazem efekt tęsknoty za pięknymi melodiami i treścią. Evergreeny Kabaretu Starszych Panów w nowoczesnych, wypełnionych żywymi instrumentami aranżacjach, pozwolą dzisiejszej młodzieży zapoznać się z nieco zapomnianymi piosenkami. Jest to również idealna propozycja dla tych, którzy chcieliby odkryć te wyjątkowe utwory na nowo.
Bilety po 40 zł w kasie Browaru B. i na biletyna.pl
Płyta jest pomostem pomiędzy elegancją duetu Przybory i Wasowskiego, a współczesną muzyczną energią. Twórcom projektu – Anecie Figiel i Marcinowi Murawskiemu zależy na tym, aby klasyka polskiej muzyki była bardziej przystępna dla współczesnych odbiorców, a kunszt tekstów Przybory został stał się odskocznią od codziennego języka.
Album Aneta Figiel i Starsi Panowie… zupełnie inna historia na nowo odkrywa mistrzów polskiej muzyki rozrywkowej. Producent muzyczny płyty – Marcin Murawski – zbudował aranżacje sięgając do klasyki jazzu, elektroniki czy folku. Brzmienie płyty jest bardziej współczesne i przystępne dla słuchaczy. Eklektyzm gatunków pozwolił także stworzyć różnorodne tło dla historii zawartych w tekstach piosenek.
Inspiracją do zmierzenia się z repertuarem Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego była praca z młodzieżą nad koncertem złożonym z utworów Kabaretu Starszych Panów. Jak się okazało w trakcie pracy, oryginalne wersje nie są przystępne dla młodych odbiorców. W ten sposób zaczął kiełkować pomysł o nagraniu najpopularniejszych utworów Kabaretu w nowych aranżacjach. – mówi pomysłodawczyni projektu, Aneta Figiel.
Pierwszym singlem promującym płytę był utwór W słowach ślad tylko został, który wyraża ideę całego projektu, czyli powrót do postrzegania słowa jako nośnika emocji, tęsknotę za jego wartością i kulturową siłą. W twórczości Kabaretu uwodzi mnie wyjątkowe zespolenie słów z muzyką. Każdy dźwięk jest nośnikiem wyrazów pojawiających się w tekście. W niewielu piosenkach występuje aż taka synchronizacja. Do tego teksty są pełne pięknych przenośni i humoru, który nadal po tylu latach bawi. – mówi Aneta Figiel.
Klip utworu W słowach ślad tylko został: https://www.youtube.com/watch?v=9LHaKnsU9Gk
Wydawcą albumu jest Plan A. Album jest dostępny poprzez stronę: https://figielaneta.pl/
Instagram: https://www.instagram.com/anetafigiel_livestory/
Facebook: https://www.facebook.com/figielaneta
YouTube: https://cutt.ly/ucD3DM1
***
Aneta Figiel
piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów. Absolwentkaa Sekcji Wokalnej Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Szerszej publiczności dała się poznać w programie “Jaka to melodia”. Na początku swojej artystycznej drogi występowała w musicalach: „Piotruś Pan”, „Grease”, “Miss Sajgon”, „Chicago”. Współpracowała również jako chórzystka ze znanymi polskimi artystami, m.in. z zespołami: Bajm, De Mono, Feel czy Marylą Rodowicz. Z utworem “Myśl o Tobie” zakwalifikowała się w 2010 roku do finału Krajowych Eliminacji Konkursu Piosenki Eurowizji Oslo 2010. W 2015 r. wydała debiutancką płytę „Plan A”, z której pochodzą single: „Kahone”, „Love” i „Samotny dzień”.
W 2016 r. zaprezentowała swój materiał w Muzycznym Studio Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej (Radiowa Trójka). Wystąpiła z gośćmi specjalnymi: Andrzejem Krzywym, Łukaszem Zagrobelnym, Tobiaszem Staniszewskim i Robertem Janowskim oraz znanym w Polsce i na świecie kwartetem smyczkowym – Atom String Quartet.
Brała udział w polskich wersjach filmów Disneya tj. „Alladyn”, „Kraina lodu 2”, „Coco”, „Król lew”. Jest założycielką kanału LIVE STORY zupełnie nowego, autorskiego projektu artystycznego. Jest to pełen pasji tworzenia muzyczny talk-show z udziałem gwiazd, które artystka zaprasza do swojego studia nagraniowego.
*
Marcin Murawski
rok 1994 to początek przygody z muzyką jazzową w szkole muzycznej im. F. Chopina przy ulicy Bednarskiej. W tym okresie rozpoczął współpracę z Arturem Dutkiewiczem, która zaowocowała min. nagraniem płyty „Lady Walking”. Jednocześnie zaczął grać w Teatrze Powszechnym w swoim rodzinnym Radomiu, który w tamtym czasie był główną sceną musicalową w Polsce. Sukces musicalu „Fame ‘’ został powtórzony w Teatrze Komedia w Warszawie. Następne produkcje: Crazy For You, Piotruś Pan, Miss Saigon, Grease, Taniec Wampirów, Akademia Pana Kleksa, Koty, Les Miserables, Upiór w Operze, Deszczowa Piosenka, Mamma Mia, Piloci, Adonis ma gościa, Proces, Last Five Years to najbardziej spektakularne sukcesy tym razem już w Teatrze Roma w Warszawie, z którym współpracuje do dziś.
Najbardziej znaczące było założenie zespołu Acoustic Jazz Sextet. Grupa w wyjątkowo krótkim czasie zdobyła, prawie hurtowo, całą gamę czołowych nagród na licznych festiwalach jazzowych. Wraz z wydaniem pierwszej płyty –„Alchemik„ ‘99, zespół zmienił nazwę na Alchemik. Kolejne płyty płyta „Sfera szeptów”, „Drakula w Bukareszcie “ liczne koncerty, ugruntowały pozycję Alchemika na polskiej scenie jazzowej.
W roku 1998 rozpoczął studia w Katowicach na wydziale jazzu Akademii Muzycznej. Okres ten to przede wszystkim dalsza współpraca ze środowiskiem muzycznym m.in. Ewą Bem, Krzysztofem Herdzinem, Januszem Stokłosą czy Januszem Stroblem. Od 10 lat jest kierownikiem zespołu Łukasza Zagrobelnego. Od 2010 roku prowadzi studio Fresh Sound, w którym powstały m.in płyty „Plan A” Aneta Figiel, „Nica’s dream” Niki Lubowicz oraz płyty z musicali „Mamma mia” i „Last five years”.