Dofinansowania na fotowoltaikę dla rolników

Obecnie coraz więcej rolników decyduje się na inwestycję w fotowoltaikę. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ dzięki instalacji fotowoltaicznej są oni w stanie obniżyć koszty prowadzenia gospodarstwa. Czerpanie energii elektrycznej z promieni słonecznych niesie za sobą naprawdę wiele korzyści. Dodatkową zachętą w inwestowanie w tego typu Odnawialne Źródło Energii są dotacje oraz ulgi dla rolników.

Dofinansowanie dla rolników

Zużycie energii elektrycznej w gospodarstwach rolnych jest znaczne. Opłaty za prąd są więc wysokie. Warto wiedzieć także o tym, że z roku na rok opłaty za energię elektryczną od operatorów ciągle rosną. Nic nie wskazuje na to, żeby w przyszłości miało się to zmienić. Warto więc zastanowić się nad fotowoltaiką. Oczywiście inwestycja w taką instalację wiąże się z sporymi kosztami. Nie każde gospodarstwo jest w stanie sobie na taki ruch pozwolić. Warto więc przyjrzeć się dotacjom na fotowoltaikę dla rolników oraz ulgom podatkowym. Dzięki tym formom wsparcia inwestycja w elektrownię słoneczną jest nie tylko korzysta, ale także możliwa do zrealizowania. Jest to atrakcyjne rozwiązanie dla gospodarstw rolnych, którym zależy na samodzielnej produkcji energii elektrycznej.

O dotacje na fotowoltaikę dla rolników można ubiegać się w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Indywidualny rolnik może skorzystać z tego programu pod warunkiem, że jego gospodarstwo jest prowadzone przez co najmniej pięć lat. Powierzchnia jego ziemi nie może przekraczać 300 ha. Dotacje do fotowoltaiki dla rolników nie mogą także przekroczyć 40% kosztów kwalifikowanych inwestycji. Warto pamiętać o tym, że liczba ta nie może przekroczyć kwoty 800 tysięcy złotych. Resztę kosztów można pokryć ewentualną pożyczką. Sprawdź tę ofertę na fotowoltaikę w Szczecinie https://solowoltaika.pl/

Ulga podatkowa dla rolników

Wsparcie w inwestycji w fotowoltaikę dla rolników to nie tylko dotacje. Trzeba przyjrzeć się także uldze podatkowej. Jest to świetne rozwiązanie, jeśli inwestor nie skorzysta z dotacji i pożyczek na fotowoltaikę. Po zakończeniu całej inwestycji, rozliczając podatek rolny możemy odliczyć 25% ulgi od nakładów inwestycyjnych. Oczywiście konieczne jest posiadanie rachunków, które udowodnią poniesione wydatki. Taką ulgę możemy rozliczać przez 15 lat na terenie gminy, gdzie zrealizowana została inwestycji. Gdy rolnik nie zdąży wykorzystać całej ulgi, przysługuje ona jego następcy.

Podsumowując

Dlaczego warto więc zainwestować w fotowoltaikę? Pozwala ona na skutecznie obniżenie rachunków za energię elektryczną. Gospodarstwa rolne mogą naprawdę wiele zyskać dzięki temu rozwiązaniu. Dzięki wykorzystaniu dotacji na fotowoltaikę dla rolników oraz ulg podatkowych, inwestycja w instalację fotowoltaiczną szybko się zwraca. Jest to najlepsze rozwiązanie dla tych, którym zależy na produkowaniu czystej i darmowej energii elektrycznej.