Coraz chłodniejsze dni, częste opady atmosferyczne i przymrozki zwiastują nadchodzącą zimę. Warto zatem zadbać o nasz pojazd, by uniknąć niemiłej niespodzianki na drodze, a także podczas policyjnej kontroli. Funkcjonariusze przypominają na co zwrócić szczególną uwagę i jak postępować by uniknąć mandatu.

Policjanci włocławskiej „drogówki” przypominają właścicielom aut o konieczności zadbania o swoje pojazdy przed nachodzącą zimą. Choć kodeks ruchu drogowego nie wskazuje konkretnej pory roku, to jednak nakłada na kierującego obowiązek zapewnienia m.in. dostatecznego pola widzenia i nie stwarzania zagrożenia dla innych użytkowników dróg. Tymczasem najczęściej jesienią i zimą możemy dostrzec pojazdy z zaparowanymi albo niewystarczająco odśnieżonymi szybami.

Pamiętajmy, że obowiązkiem kierowcy jest odśnieżenie całego auta przed wyjazdem w drogę, a nie tylko oczyszczenie go z przodu i po bokach. Spadający z dachu samochodu śnieg może stanowić zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Za niezastosowanie się do tego przepisu grozi mandat karny nawet w wysokości 500 zł.

Z kolei odśnieżanie auta przy włączonym silniku, w sytuacji gdy motor pojazdu pracuje dłużej niż minutę, jest niezgodne z obowiązującymi regulacjami prawnymi. Kierującemu grozi za to stuzłotowy mandat karny.

Z konsekwencjami finansowymi podczas kontroli drogowej muszą także liczyć się wszyscy ci, którzy kierują autem posiadającym brudne i ograniczające czytelność tablice rejestracyjne, a także niesprawne wycieraczki czy brak płynu do spryskiwaczy.

Nie ulega także wątpliwości, że bardzo ważną kwestią są odpowiednie opony. Najlepiej, by były one dopasowane do odpowiedniego sezonu. Decyzja w tym zakresie należy za każdym razem do użytkownika pojazdu. Jednakże należy pamiętać, że to na kierującym ciąży zawsze obowiązek wyposażenia i utrzymania go w takim stanie, aby nie zagrażało to bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu oraz zapewniało odpowiednie posługiwanie się urządzeniami do kierowania i hamowania. Samochód, który posiada nieodpowiednie czy też zużyte ogumienie, tj. bieżnik o głębokości poniżej 1,6 mm stanowi zagrożenie na drodze i może przyczynić się do kolizji bądź wypadku. W razie stwierdzenia takiej nieprawidłowości w pojeździe, policjant nałoży na kierującego grzywnę oraz zatrzyma dowód rejestracyjny. Może także zakazać dalszej jazdy.

Nikt nie lubi niespodzianek w postaci zdarzenia drogowego lub kontroli policyjnej zakończonej mandatowo, zwłaszcza jeśli przyczyną było nasze zaniedbanie auta. O ile spotkają nas jedynie konsekwencje finansowe, z pewnością drugi raz przygotujemy się staranniej do wyjazdu w drogę autem odpowiednio przystosowanym do pory roku. W razie wypadku drogowego, w którym są osoby poważnie ranne, będziemy musieli liczyć się także z odpowiedzialnością karną.