Koszty oraz charakterystyka klimatyzatorów

Podczas podejmowania decyzji o zakupie klimatyzacji warto dowiedzieć się jak stoimy finansowo. Bardzo ważne jest zapoznanie się z poglądowymi danymi, jeżeli chodzi o pobory prądu przez klimatyzatory.

Coraz więcej ludzi zastanawia się nad inwestycją w to urządzenie. Na rynku nie brakuje takich produktów. Nie brakuje również tanich jednostek, które zachęcają do skorzystania z oferty, aby zapewnić w swoim domu niesamowity komfort podczas upalnych dni. Doświadczenie jednak wskazuje na to, że na klimatyzatorach nie warto oszczędzać. Może nawet okazać się, że im droższy model tym będzie on tańszy. Dlaczego? W dłuższej perspektywie czasu większy nakład będzie oznaczał tańszą eksploatację. Nasz klimatyzator będzie pobierał mniej prądu. Dodatkowo im droższe urządzenie kupimy, tym większy rabat możemy dostać na montaż całej instalacji. Ceny sensownych urządzeń typu split zaczynają się od około 2 tysięcy złotych.

Oszczędny klimatyzator z klasy energetycznej

Klasa energetyczna to bardzo ważna rzecz, na którą powinniśmy zwracać uwagę przy zakupie klimatyzatora. Na rynku najwyższa klasą jest A+++. Oznacza to, że klimatyzator jest najbardziej efektywny. Zazwyczaj takie oznaczenie mają urządzenia z górnej półki, co oznacza, że takie urządzenia są najdroższe. Tanie odpowiedniki mają zdecydowanie gorszą klasę energetyczną, co za tym idzie będą o wiele droższe w utrzymaniu. Należy również porównać ze sobą parametr sezonowej efektywności chłodzenia lub grzania. Im wyższy ten wskaźnik efektywności będzie, tym mniej energii urządzenie będzie zużywać do transportu ciepła.

Oszczędna praca klimatyzacji

Jeżeli chcemy, żeby klimatyzator w czasie upałów pracował jak najoszczędniej musimy zadbać o odpowiednią izolację przegród budowlanych, ścian, stropów jak i samych szyb okiennych. W tym celu użyć można folie odbijające światło słoneczne, które jest przyczyną ciepła w pomieszczeniach. Warto również zamontować żaluzje lub przesłony okienne, które sprzyjają utrzymaniu odpowiedniej temperatury. Zewnętrzne źródła ciepła mogą podnosić temperaturę powietrza w pomieszczeniu, więc warto również wymienić tradycyjne żarówki na ekologiczne.

Rodzaje klimatyzatorów

Wyróżniamy obecnie dwa typy klimatyzatorów. Są to urządzenia typu split oraz urządzenia przenośne. Klimatyzatory przenośnie są bardziej uciążliwe w użytkowaniu oraz są mniej efektywne. Zdecydowanie lepiej w stałych instalacjach sprawdzają się urządzenia stacjonarne. Składają się one z dwóch części, jednej zewnętrznej i jednej wewnętrznej. Ta głośniejsza jest ustawiana na zewnątrz budynku.

Klimatyzator split różni się sposobem montażu. Wyróżniamy między innymi klimatyzator ścienny, podłogo - sufitowy, kasetonowy oraz kanałowy. Tu jest świetna instalacja klimatyzacji w domu.

Żywotność klimatyzatorów

Klimatyzatory mogą służyć nam nawet przez 30 lat. Długość okresu wynika z zastosowanych podzespołów, prawidłowej eksploatacji urządzenia oraz dokonywanych regularnie przeglądów pozwalających na bieżąco naprawiać usterki klimatyzatorów. Oczywiście na długość żywotności urządzenia wpływ ma również cena. Najdłużej działają jednostki najdroższe.

Przeglądy klimatyzacji

Przegląd klimatyzacji powinien odbywać się przynajmniej dwa razy w roku. Wyciek freonu może narazić nas na bardzo duże koszty naprawy urządzenia czy nawet całkowitą jego wymianę. Ważne jest więc ciągłe serwisowanie naszej klimatyzacji, aby ta służyła nam jak najdłużej oraz żeby była korzystna dla naszego zdrowia.