Wynajem samochodu kiedyś był oznaką luksusu i bogactwa. Dzisiaj to nie jest już tak drogie ani tak naprawdę rzadkie. Daje to dużą swobodę w planowaniu naszej wycieczki. Nie musimy wtedy zwiedzać tylko to, co nam zaproponuje biuro podróży albo te miejsca, gdzie możemy dojechać komunikacją miejską. Możemy sami wybrać co zwiedzić, gdzie spać i co ważne w przypadku wyjazdów rodzinnych - nie musimy ograniczać naszego bagażu i spokojnie zabrać to czego potrzebujemy.
Gdzie wynająć auto?
Wypożyczalni samochodów na rynku jest dużo. Dzięki tej właśnie dużej konkurencji ceny wynajmu obniżyły się w przeciągu ostatnich lat. Każdy może wybrać sobie coś dla siebie. Jeśli jedziecie w podróż w okolice Poznania to polecam tą wypożyczalnię: Wypożyczalnia samochodów Poznań. Nie zapłacicie tam kaucji, firma nie posiada zapisu o limicie kilometrów i podstawi samochód tam, gdzie potrzebujecie.
Co jest potrzebne, aby wynająć samochód?
Potrzebujecie na pewno prawo jazdy i drugi dokument potwierdzający waszą tożsamość, taki jak dowód osobisty lub paszport. Wymagana jest płatność za pomocą karty. Najczęściej firmy wynajmujące samochody wymagają karty kredytowej, ale są też takie, w których można zapłacić kartą debetową. Jeśli nie posiadasz karty kredytowej, to przed rezerwacja auta upewnij się, że firma przyjmuje kartę debetową.
Jak zrobić rezerwację?
Zazwyczaj można to zrobić w łatwy sposób przez internet. Wystarczy wejść na stronę internetową wypożyczalni, wybrać datę odbioru i zwrotu auta oraz miejsca, w których to nastąpi. Ważnym elementem jest zaznaczenie czy wyjazd obejmuje wyjazd poza granice kraju, czy nie. Jeśli tak, to należy już przy rezerwacji poinformować o tym wypożyczalnię, aby mogła wystawić specjalny certyfikat, który może być potrzebny przy kontroli. Pamiętajcie, że każdy samochód ma w sobie GPS i firma może sprawdzić gdzie był samochód i nałożyć karę. Dalej, jeśli już wybraliście daty i miejsca, to należy wybrać rodzaj samochodu, który chcemy wynająć. Na koniec, należy postępować według wskazówek na ekranie podając swoje dane potrzebne do rezerwacji.
Na co zwrócić uwagę przy wybieraniu auta i wypożyczalni?
Sprawdź czy wypożyczalnia pobiera kaucję za samochód. Niektóre mają taką praktykę i może to podnieść koszty wynajmu. Przynajmniej na samym początku wyjazdu, a nie każdy może sobie na to pozwolić. Gdy planujesz wycieczkę to weź pod uwagę limit kilometrów, o którym wypożyczalnie czasami nie informują, ale posiadają taki zapis w regulaminie. Jeśli przekroczysz ten limit, wtedy firma może nałożyć na ciebie karę. Jeśli chcesz, aby samochód był podstawiony w niestandardowe miejsce, to zwróć uwagę, czy taka usługa jest darmowa czy dodatkowo płatna. Przy krótkich okresach wynajmu wypożyczalnia może potrącić dodatkową opłatę za to. Dlatego warto to sprawdzić.
Miałem wypadek i co dalej?
Wypożyczalnie samochodów często maja w ofercie własne ubezpieczenia już wliczone w cenę wynajmu samochodu. Co ważne, wypożyczalnie nie są powiązane w żaden sposób z firmami ubezpieczeniowymi. Wybierając wypożyczalnię, zwróć uwagę na kwotę wkładu osobistego w ubezpieczenie. Co to wkład osobisty w ubezpieczenie? Powiedzmy, że ten wkład własny to 500 zł. To oznacza, że przy uszkodzeniach do 500 zł to ty odpowiadasz finansowo za naprawę. Dopiero powyżej tej kwoty wypożyczalnia płaci za naprawę. Jeśli zaś samochód został niezdolny do jazdy w wyniku wypadku to możesz liczyć na samochód zastępczy z oc sprawcy ubezpieczenia pocztowe.