3 rodzaje kominków

Jeśli decydujemy się na zakup kominka powinniśmy zastanowić się nad intensywnością jego eksploatacji. Taki kominek może pełnić funkcję dekoracyjną albo może być również podstawowym źródłem ciepła. Jednak zgodnie z przepisami kominek nie może być głównym źródłem ciepła. Oprócz niego budynek musi być wyposażony w inne urządzenie grzewcze – najlepiej w jakiś tani kocioł elektryczny, który będzie dobrą alternatywą przy awarii kominka.

Palenisko otwarte

Kominki otwarte we Wrocławiu są tak naprawdę wykorzystywane jako element wystroju wnętrza pomieszczenia. Sporadycznie używa się go jako źródło ciepła. Efektywność grzewcza takiego kominku jest bardzo mała, ze względu na dużą utratę energii cieplnej przez komin. Podczas stawiania takiego kominka musimy przestrzegać określone zasady, które zapewniają jego bezproblemowe funkcjonowanie. Okap jak i komora spalania musi być wymurowana z cegieł oraz płytek szamotowych. Nachylenie tylnej ścianki musi tworzyć z okapem gardziel, który przyspiesza przepływ spalin.

W okapie instalowany również jest szyber, który pozwala na zamknięcie wlotu do komina, gdy nie korzystamy z kominka. Dzięki temu zapobiegniemy ucieczce ciepła oraz wnikaniu zapachu spalenizny. Taki kominek warto wyposażyć w przestawny ekran, dzięki któremu zapobiegniemy rozprzestrzenianiu się iskier oraz wypadaniu palącego się drewna. Regulacja intensywności ogrzewania w dużej mierze polega na dozowaniu odpowiedniej ilości paliwa.

Kasety kominowe

Jeśli z czasem zdecydujemy, że kominek otwarty nie spełnia naszych oczekiwań, możemy go przerobić na kominek zamknięty. Dzięki temu zyskamy lepszą efektywność grzewczą bez konieczności rozbierania całego kominku. Zrobimy to za pomocą kaset kominkowych, które wstawiamy do komory spalania. Można również wykonać daną kasetę na zamówienie, aby dopasować go do istniejącego już komina.

Kasety kominowe różnią się tym, że mają one dodatkowy płaszcz z blachy, który otacza komorę spalania jak i wylot ciepłego powietrza nad drzwiczkami. Mogą one również posiadać dodatkową funkcję wentylacyjną, dzięki czemu możemy rozprowadzić ciepło do innych pomieszczeń. Jeżeli część dymowa starego komina pozostaje taka samo, musimy uszczelnić front kasety w otworze paleniska.

Wkłady kominkowe

Są one przystosowane do pracy w powietrznym systemie ogrzewanie DGP lub z wodną instalacją centralnego ogrzewania (wkład z płaszczem wodnym).

Przekazywanie ciepła z kominka w systemie powietrznym może odbywać się na trzy sposoby. Pierwszym jest bezpośrednie ogrzewanie pokoju, w którym stoi kominek. Drugim sposobem jest rozprowadzenie ciepłego powietrza do kolejnych pomieszczeń w sposób grawitacyjny. Ostatnim sposobem jest również rozprowadzenie ciepłego powietrza, tylko że sposobem nadmuchowym.

Przy takim ogrzewaniu powinniśmy zachowywać odpowiednie parametry pracy. Temperatura nie powinna przekraczać 45 stopni, a intensywność przepływu powietrza nie powinna powodować odczucia przeciągu i hałasu.

Regulację intensywności ogrzewania można uzyskać sterując wydajnością wentylatora, pracą klap czy regulacją anemostatów. Warto również zapewnić ograniczenie temperatury powietrza, gdy wkład kominkowy za bardzo się nagrzeje. Umożliwić to może wentylator wyposażony w bypass. W systemie DGP powinno się również zastosować filtry, które zatrzymują zanieczyszczenia przenoszone razem z ciepłym powietrzem.