Nie od dziś wiadomo, że napar z liści herbaty, to jeden z najzdrowszych napojów na świecie. Jest on bowiem pełen składników mineralnych i antyoksydantów. Dodatkowo, liczne badania dowodzą, że codziennie picie herbaty redukuje szansę zachorowania na nowotwory, choroby krążenia, Alzheimera oraz przeciwdziała cukrzycy. Pamiętajmy, że nie każda herbata będzie miała właściwości zdrowotne.

To, jakie właściwości i smak przyjmie dana herbata, w głównej mierze zależy od jej parzenia. Jeżeli wiemy jak parzyć herbatę, z pewnością stanie się ona źródłem antyoksydantów, które hamują proces starzenia, a także zapobiegają wielu chorobom. Parzenie herbaty jest inne, w wypadku każdej odmiany. Najważniejszą kwestią jest rodzaj użytej wody, oraz długość parzenia.

Czarna herbata

W naszym kraju, czarna herbata jest tą najbardziej popularną, a najczęściej bywa też dodatkiem do posiłku. Wpływa na pobudzenie organizmu, zapobiega chorobom serca, poprawia pracę układu trawienia i krążenia oraz obniża ciśnienie krwi. Niestety, ale ekspresowa czarna herbata ze zmielonych liści, nie do końca jest zdrowym napojem.

Specjaliści twierdz, że czarną herbatę najlepiej zalewać wrzącą wodą, natomiast powinna znaleźć się wcześnie w dzbanku z porcelany. Zaleca się, aby przynajmniej przez kilka minut liście zanurzone były w wodzie. Dłuższe parzenie, pozwala na uwolnienie się większej ilości garbików, które nie tylko sprawiają, że herbata czarna ma gorzki smak, ale też stanowią ochronę przed nowotworami.

Biała herbata

Do parzenia herbaty białej musimy wykorzystać wodę, o temperaturze 80 stopni Celsjusza. Jeżeli chodzi o długość parzenia, powinno być to 7-8 minut. Inaczej, nie będzie szans na uzyskanie jej odpowiedniego smaku, aromatu, a przede wszystkim – leczniczych właściwości. Herbata biała, posiada sporo witamin C, a także polifenole, które wpływają na odporność naszego organizmu, a także hamuje rozwój wolnych rodników.

Czerwona herbata

Proces parzenia czerwonej herbaty, jest niemal identyczny jak w wypadku herbaty czarnej. Liście czerwonej herbaty umieszczamy w dzbanku z porcelany, po czym zalewamy je wrzątkiem na około 3-7 minut. Napar z czerwonej herbaty, pobudza wydzielanie soków trawiennych, obniża poziom cholesterolu, reguluje perystaltykę jelit, a także usprawnia działanie układu krążenia.

Jak parzyć herbatę – różne metody ze względu na gatunek suszu

Zielona herbata

Zielona herbata, przez wielu okrzyknięta została najzdrowszym gatunkiem herbaty, spośród wszystkich dostępnych na świecie. Pamiętajmy jednak, że jeśli zalejemy ją wrzątkiem, utraci ona swe zdrowotne działanie. Warto dowiedzieć się, jak parzyć zieloną herbatę. Konieczne jest by woda nie miała więcej, niż 90 stopni. Wystarczy zatem poczekać około 5 minut od momentu zagotowania, a woda na pewno zdąży ostygnąć.

Parzenie nie powinno trwać zbyt długo, zaleca się by było to około 3-4 minuty, jednak zawsze najlepiej sprawdzić, jakie zalecenia są opisane na opakowaniu. Tam zawsze powinien być podany optymalny czas parzenia. Napar z herbaty zielonej ma pobudzające działanie, stąd też picie jej przed snem nie jest do końca dobrym pomysłem. Jeżeli jednak bardzo chcemy, aby był to dodatek chociażby do naszej kolacji, wydłużmy czas parzenia do około 7 minut. W ten sposób, właściwości naparu będą odprężające i relaksujące.

Co interesujące, okazuje się, że liście herbaty zielonej, można zalewać także zimną wodą. Dodatkowo, eksperci twierdzą, że umożliwia to, aby wydobyć z niej pełnie jej leczniczych właściwości. To też dobry sposób by osoby, które nie przepadają za smakiem herbaty, zaprzyjaźniły się z jej aromatem. Faktem jest, że herbata przygotowana w ten sposób, zyskuje bardzo delikatny smak.