Łódź i muzea

3 min czytania
Łódź i muzea

Często poszukujemy ciekawych miejsc, które moglibyśmy pokazać naszym dzieciom. Doskonałym pomysłem jest zorganizowanie zwiedzania po muzeach Łodzi. Województwo łódzkie zapewnia wiele atrakcji propozycji w tej kwestii, co gwarantuje, że na pewno nie będziemy się nudzić. Muzea Łodzi, mają bardzo szeroki program, który ma na celu przybliżenie historii regionu, oraz wiedzy historycznej, a także popularyzację sztuki, nie tylko tej nowoczesnej. Poniżej przedstawiono kilka najpopularniejszych propozycji dla najmłodszych i tych starszych, którzy chcą poznać życie i dzieje, tego słynnego niegdyś miasta przemysłowego, oraz to, co aktualnie dzieje się w Łodzi i okolicach.

Muzeum Łódź Manufaktura, to Muzeum Sztuki, zajmujące zabytkowy budynek XIX-wiecznej tkalni, znajdującej się na terenie kompleksu Manufaktura. Ms2 jest przede wszystkim miejscem eksperymentalnej pracy z Kolekcją sztuki XX i XXI wieku. Unikatowe zbiory Muzeum prezentowane są na powierzchni 3000m2. Odmienny jest także sposób prezentacji dzieł. W tym Muzeum, dzieła nie są usytuowane tylko e na osi czasu. Chronologię zastąpiły tu grupy pojęć, dzięki którym dzieła ujawniają komunikaty istotne dla zwiedzających. Kolejne pomieszczenia przeznaczone są na działania edukacyjne, performance, spotkania z artystami i pokazy filmowe. Muzeum zaprasza artystów, designerów i architektów do tworzenia projektów specjalnie z myślą o budynku ms2. W budynku mieści się też kawiarnia oraz księgarnia artystyczna. W tym niezwykłym muzeum Łodzi, co sobotę odbywają się warsztaty dla dzieci i wykłady, a w tygodniu- spotkania, wykłady i projekcje.

Muzeum Geologiczne w Łodzi

Kolejnym, ciekawym obiektem, wśród muzeów w Łodzi, jest Muzeum geologiczne, które działa w obecnej formie od 2000 roku. Eksponaty są prezentowane w szklanych gablotach, na 2 poziomach budynku. Dodatkowo, muzeum posiada salę prelekcyjną na 50 osób i 2 magazyny. Muzeum geologiczne prowadzi także działalność edukacyjną dla szkół ze wszystkich szczebli. Polega ona na prezentacji zgromadzonych zbiorów, oraz prowadzeniu prelekcji. Zdarza się także, że muzeum organizuje wycieczki terenowe. W ciągu roku, muzeum jest odwiedzane przez około 6 tysięcy zwiedzających, zazwyczaj w grupach zorganizowanych. Dominującą grupą, byli uczniowie gimnazjum, czyli obecnych klas 7-8 szkoły podstawowej.

Bardzo ciekawym muzeum Łódź, jest tzw. Biała Fabryka”. To Centralne Muzeum Włókiennictwa, które mieści się w najstarszej łódzkiej fabryce. Została ona wybudowana w latach 30-tych XIX wieku przez Ludwika Geyera, nazywanego także ojcem Łodzi przemysłowej. Ten obiekt stanowi jeden z symboli miasta i jego włókienniczej historii. Główny, trzypiętrowy gmach fabryki, który jest umiejscowiony równolegle do ulicy Piotrkowskiej, posiada cechy klasycystycznej architektury. Dodatkową dekoracją jest zmienny kształt okien- na parterze są one zamknięte półkoliście, zaś wyżej mają prostokątny kształt. Budynek otrzymał nazwę Białej Fabryki” z uwagi na jasny, charakterystyczny tynk elewacji. Muzea Łódź? Ta lokalizacja będzie dobrym wyborem, gdyż stanowi ona perełkę kunsztu budowniczych.

Architektoniczną ciekawostką budynku, są drewniane kolumny wzmacniające konstrukcję budynku. Inicjatorką, założycielką i pierwszym dyrektorem, była Krystyna Kondratiuk. To ona zdefiniowała sposób i zakres działania instytucji w następnych latach. Jej wizja, pasja tworzenia, a także konkretne osiągnięcia, stały się solidnym fundamentem tego, czym muzeum stawało się przez kolejne lata, oraz czym jest dziś. Jest to największe w Europie i unikalne w skali świata muzeum, poświęcone włókiennictwu i wszelkim jego aspektom.

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

mojwloclawek_kf