Czy zarabianie na wynajmowaniu mieszkań nadal może stanowić opłacalny biznes jeżeli chodzi o dzisiejszy polski rynek nieruchomości mieszkalnych? Specjaliści zgadzają się co do tego, że inwestowanie w domy lub mieszkania(obojętnie, czy na sprzedaż czy w celu ich wynajmowanie) to aktualnie nie tylko jedna z najbardziej opłacalnych, ale również najbardziej bezpiecznych form lokowania kapitału.

Tego rodzaju opinie wynikają przede wszystkim z rosnącej niepewności na światowych rynkach finansowych. Sprawia ona, że "standardowe" i do tej pory najbardziej opłacalne formy lokowania kapitału, jak na przykład akcje giełdowe, fundusze inwestycyjne czy też waluty obce- jawią się jako obarczone znacznym ryzykiem utraty kapitału. Jeżeli natomiast chodzi o nieruchomości mieszkalne, to ich ceny w największych polskich miastach rosną z każdym kolejnym rokiem. Coraz większy jest popyt nie tylko na mieszkania czy domy na sprzedaż, lecz również na ich wynajmowanie. Co więcej, w odróżnieniu od na przykład akcji giełdowych, nieruchomość nie jest inwestycją, która może się "rozpłynąć": mieszkanie będziemy posiadać przez lata, więc nawet ewentualny chwilowy spadek jego wartości nie powinien stanowić istotnego problemu.

Jak jednak efektywnie korzystać z możliwości, jakie oferuje obecny rynek nieruchomości w zakresie wynajmu mieszkań? Jakie podstawowe opcje są tutaj obecne i o czym warto pamiętać przed podjęciem decyzji o wejściu w tego rodzaju inwestycję? Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco dokładniej i postarajmy się udzielić odpowiedzi na powyższe pytania.

Inwestowanie w nieruchomości na wynajem: co warto o tym wiedzieć?

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że nie w każdych warunkach zakup nieruchomości w celu jej wynajmowania okaże się korzystną inwestycją. Wiele zależy tutaj od specyfiki, jaką wykazuje lokalny rynek nieruchomości. Nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o wielkość miasta(chociaż jest to istotny czynnik), ale również kilka innych faktorów. Warto więc sprawdzić następujące kwestie:

  1. Czy dane miasto wyludnia się, czy też może zwiększa swoją liczbę mieszkańców?
  2. Jak brzmią fachowe prognozy demograficzne dla danego miasta w perspektywie 5,10 oraz 20 lat?
  3. Jak wygląda ogólna sytuacja ekonomiczna miasta, ze szczególnym uwzględnieniem dynamiki lokalnego sektora usług

Zapoznanie się z tymi informacjami pozwoli nam ocenić, czy zakup mieszkania na wynajem w skali konkretnego miasta może być opłacalny, czy też raczej będzie to inwestycja cechująca się relatywnie wysokim ryzykiem.

Oczywiście, podobne rozeznanie należy poczynić także w przypadku największych miast, z tym, że tutaj bardziej należy skupić się na charakterystyce ekonomicznej oraz prognozach dla konkretnej dzielnicy, niż całościowych prognozach ekonomicznych i demograficznych na przykład dla Warszawy czy Krakowa.

Wynajem krótkoterminowy

Warto również zdawać sobie sprawę z tego, że, przynajmniej w skali największych polskich miast, możemy także korzystać z możliwości, jakie daje wynajem krótkoterminowy domów lub mieszkań. Tutaj zyski są znacznie wyższe, niż w przypadku wynajmu standardowego, jednak należy taką inwestycję należy dokładnie zaplanować, biorąc pod uwagę między innymi lokalizację, ceny w pobliskich hotelach oraz standard mieszkania.

Informacje dodatkowe

Wejdź na stronę pozyczpodzastaw.pl jeśli poszukujesz więcej informacji o pożyczce pod zastaw nieruchomości

Inwestowanie w nieruchomości na wynajem: co warto o tym wiedzieć?