Temat tegorocznych obrad to „Posłowie Sejmu II RP. Ich losy i działalność w okresie II wojny światowej i okupacji”. Wszyscy chętni do wzięcia udziału w konkursie będą musieli zrealizować projekt upamiętniający losy i działalność posła sprawującego mandat w latach 1918-1939, który podczas II wojny światowej działał dla dobra ojczyzny.

W projekcie mogą uczestniczyć dwuosobowe zespoły składające się z uczniów w wieku 13-17 lat. Rejestracja zespołów potrwa do 4 kwietnia, natomiast ostateczny termin realizacji zadania rekrutacyjnego upłynie 8 kwietnia o godzinie 23.59. Lista najlepiej ocenionych prac zostanie ogłoszona 30 kwietnia br., a ich autorzy 1 czerwca zasiądą w ławach poselskich w charakterze uczestnika lub uczestniczki Sejmu Dzieci i Młodzieży. Dodatkowo najlepszy zespół z każdego województwa oraz trzy najwyżej ocenione zespoły z całej Polski wezmą udział w seminariach oraz posiedzeniu komisji, które odbędą się w dniach 11-12 maja 2019 r.

Organizatorem XXV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży jest Kancelaria Sejmu, a współorganizatorami podobnie jak w ubiegłym roku są Ministerstwo Edukacji Narodowej,  Instytut Pamięci Narodowej oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji.

O rekrutacji do XXV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży informuje Kujawsko-Pomorskie Kuratorium Oświaty: kuratorium.bydgoszcz.uw.gov.pl.