Inwentaryzacja owadów zapylających w Gostynińsko-Włocławskim Parku Krajobrazowym
Ochrona bioróżnorodności w regionie zyskuje na znaczeniu! 8 milionów złotych przeznaczone na projekt ochrony owadów zapylających!

Województwo Kujawsko-Pomorskie staje się liderem w działaniach na rzecz ochrony bioróżnorodności. Dzięki nowemu projektowi, który otrzymał dofinansowanie w wysokości 8 milionów złotych z Funduszy Europejskich, region podejmie kluczowe kroki w ochronie owadów zapylających. To nie tylko walka o zachowanie ekosystemów, ale także inwestycja w przyszłość naszej przyrody.

Inowrocław i okolice zyskują na ekologii

W ramach tego ambitnego przedsięwzięcia, realizowanego przez firmę Feneco z Inowrocławia, planowane są szczegółowe badania dotyczące owadów zapylających. Koordynatorem projektu jest Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy, który współpracuje z innymi parkami krajobrazowymi w regionie. Wspólne działania mają na celu inwentaryzację oraz analizę stanu populacji tych niezwykle ważnych dla ekosystemu stworzeń.

35 ekspertów pracuje nad przyszłością ekosystemów

W projekcie bierze udział zespół 35 specjalistów, w tym entomologów, którzy będą odpowiedzialni za przeprowadzenie szczegółowej analizy przyrodniczej oraz oszacowanie poziomu zagrożenia dla owadów zapylających. Ich praca pozwoli na opracowanie rekomendacji dotyczących ochrony ekosystemów oraz wdrożenie działań naprawczych. Jak podkreślają eksperci, ochrona bioróżnorodności to kluczowy element zrównoważonego rozwoju regionu.

Dzięki takim inicjatywom mieszkańcy Kujaw i Pomorza mogą mieć pewność, że ich środowisko naturalne będzie chronione i pielęgnowane dla przyszłych pokoleń. To krok ku lepszej przyszłości naszej planety!


Opierając się na: UM Włocławek