Władze samorządowe, służby mundurowe oraz mieszkańcy Włocławka oddali hołd rodakom wymordowanym w 1940 roku z rozkazu Stalina. Wśród nich było też wielu funkcjonariuszy Policji Państwowej, którzy do końca pozostali wierni „Przykazaniom Policjanta” i oddali życie za Ojczyznę. Uroczystość była doskonałą okazją do zaprezentowania zasad etycznych, jakie przyświecały ówczesnym funkcjonariuszom.
Dzisiaj (13.04.2023) na Placu Wolności we Włocławku pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego zebrały się władze samorządowe, służby mundurowe oraz mieszkańcy, aby oddać cześć ofiarom Zbrodni Katyńskiej. Po wysłuchaniu hymnu państwowego i Apelu Pamięci, delegacje złożyły pod pomnikiem wiązanki oraz znicze. Wśród delegacji nie mogło zabraknąć przedstawicieli służb mundurowych, w tym Pierwszego Zastępcy Komendanta Miejskiego Policji we Włocławku młodszego inspektora Jarosława Stockiego.
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzony jest w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 roku informacji o odkryciu w ZSRR masowych grobów. To właśnie wtedy okazało się, że ponad 22 tysiące obywateli polskich zostało zamordowanych w 1940 roku na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego. Oprócz oficerów Wojska Polskiego, duchowieństwa, urzędników byli to także funkcjonariusze Policji Państwowej. Jednym z nich był aspirant Eugeniusz Perkowski, który został zamordowany strzałem w tył głowy w Twerze, a przed wojną pełnił służbę w powiecie włocławskim.
W związku z przypadającym w tym roku 20-leciem wprowadzenia zasad etyki zawodowej policjanta, dzisiejsza uroczystość była doskonałą okazją do zaprezentowania zgromadzonym, w tym uczniom klas mundurowych, „Przykazań Policjanta”, jakie przyświecały funkcjonariuszom Policji Państwowej. Zasadom tym ówcześni policjanci pozostali wierni do końca, nie ulegli władzy sowieckiej i oddali życie za Ojczyznę. Pomimo upływu lat, są one wciąż aktualne. Dlatego też podinspektor Piotr Bartczak, zwracając się do młodzieży, zaapelował, aby w codziennym życiu również postępowała w sposób etyczny, z oddaniem służyła Ojczyźnie i drugiemu człowiekowi.