Technologia laserowa jest obecna w medycynie estetycznej od dawna, jednak wciąż się rozwija, zaskakując coraz nowocześniejszymi rozwiązaniami. Najnowsze urządzenia, takie jak lasery pikosekundowe wyróżniają się ogromną precyzją, wysokim stopniem bezpieczeństwa oraz niezwykłą skutecznością. Co więcej, mają one szerokie zastosowanie. Przy pomocy jednego urządzenia można usunąć zmarszczki, tatuaże, przebarwienia, blizny i rozstępy. Wyjaśniamy, w czym tkwi sekret innowacyjności lasera pikosekundowego.
Jak działa laser pikosekundowy?
Laser pikosekundowy korzysta z impulsu pikosekundowego, który jest wielokrotnie krótszy od impulsów stosowanych w laserach starszej generacji. To najkrótsza wiązka laserowa. Praca w trybie pikosekundowym polega na maksymalnej energii 800 mJ i 1,8 GW mocy. Laser ten wykazuje dwojakie działanie. Po pierwsze, umożliwia rozbijanie i usuwanie barwników, znajdujących się w skórze. Może to być tatuaż, makijaż permanentny, ale też nadmiar melaniny w postaci przebarwienia lub zmiany barwnikowej (np. pieprzyk). Światło lasera pikosekundowego wchodzi w kontakt z niechcianą strukturą i zamienia się w energię kinetyczną. Powstające podczas tego procesu wysokie ciśnienie rozbija cząstkę barwnika na mikroskopijnej wielkości elementy, które następnie organizm samodzielnie usuwa. Inne działanie to pobudzanie komórek skóry do produkcji kolagenu i elastyny. Wywołany w ten sposób proces regeneracji prowadzi do spłycenia zmarszczek, redukcji blizn i rozstępów.
Czym wyróżnia się pikosekundowy laser?
Zabieg jest szybki, skuteczny i praktycznie bezbolesny dla pacjenta. Dzięki ultrakrótkiemu impulsowi w zabiegach laserem pikosekundowym zminimalizowano ryzyko wystąpienia powikłań, takich jak poparzenia, które wiązałyby się z dłuższą rekonwalescencją.
Laser pikosekundowy nie pozostawia blizn po usunięciu tatuażu. Oczekiwane rezultaty w postaci zaniku barwnika pojawiają się najczęściej w trakcie kilku zabiegów, co w porównaniu ze starszą technologią Q-Switched jest znacząco lepszym wynikiem. Laserowe odmładzanie twarzy tym urządzeniem wymaga zazwyczaj około trzech zabiegów, a usuwanie blizn i rozstępów – 3-6 zabiegów.
W porównaniu ze starszymi technologiami, wykorzystywanymi do usuwania tatuażu, parametry energii dostarczanej w pigment przy użyciu lasera pikosekundowego pozwalają rozbić cząsteczki tuszu na znacznie mniejsze elementy. Mówiąc prościej – lasery typu Q-Switched rozbijają pigment tatuażu na granulki, lasery pikosekundowe – na pył. To bardzo istotna różnica – ponieważ im mniejsza jest cząstka pigmentu, tym łatwiejsza staje się do usunięcia dla układu limfatycznego organizmu.
Laser pikosekundowy – zastosowanie i efekty
Lasery pikosekundowe mają ogromne zastosowanie w medycynie estetycznej. Można stosować je w celu redukcji wielu niedoskonałości skórnych, a także do usuwania tatuaży i makijażu permanentnego. Przede wszystkim urządzenia te świetnie radzą sobie z takimi problemami, jak przebarwienia, blizny i rozstępy. Służą również do kompleksowego odmładzania twarzy. Efektem jest redukcja zmarszczek, poprawa kolorytu i rozświetlenie cery. Najnowocześniejsze lasery pikosekundowe, takie jak Discovery Pico, dostępny w warszawskiej Klinice Miracki, skutecznie likwidują trudne do usunięcia rodzaje tatuażu (tatuaż kolorowy, zwłaszcza żółty i czerwony).
Zabiegi z wykorzystaniem lasera pikosekundowego są niezwykle precyzyjne i skuteczne, dzięki wysokiej mocy urządzenia. Są przy tym niezwykle delikatne. Należy jednak wziąć pod uwagę to, że niektóre niedoskonałości mogą wymagać poddania się serii zabiegów. O liczbie i częstotliwości laseroterapii poinformuje nas lekarz medycyny estetycznej podczas konsultacji wstępnej.
W razie innych pytań, dotyczących laserów pikosekundowych, zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z Kliniki Miracki w Warszawie.