Czym jest badanie bilansowe?
Badania okresowe dziecka zwane potocznie bilansem, to rutynowe i okresowe badania profilaktyczne wykonywane na konkretnych etapach rozwoju dziecka, które można wykonać w Szpital Dworska w Krakowie. Badania mają na celu wykluczenie nieprawidłowości takich jak nieodpowiednia postawa, wady wzroku, stan uzębienia, nadwaga lub niedowaga, alergie, zaburzenia rozwojowe, problemy logopedyczne i komunikacyjne. To również w sytuacji kiedy dziecko nie choruje, jedna z niewielu możliwości kontaktu lekarza z rodzicem.
Zanim umówimy się na spotkanie z lekarzem prowadzącym, należy zadbać o to aby dziecko było zdrowe. W czasie wizyty lekarz pediatra zapoznaje się z dotychczasową dokumentacją oraz bada dziecko. Warto przed taką wizytą porozmawiać z dzieckiem i wyjaśnić na czym będą polegały badania, co znacznie poprawi współpracę między dzieckiem a lekarzem.
Kiedy należy wykonać bilans?
Pierwszy bilans przeprowadzany jest jeszcze w szpitalu zaraz po narodzinach dziecka. Kolejna to tak zwana wizyta patronażowa noworodka, która ma miejsce do 4 tygodnia życia. W czasie wizyty noworodek jest mierzony, wazony, sprawdza się tez obwód głowy i klatki piersiowej. Lekarz pediatra sprawdza również jak przebiega żółtaczka, bada stawy biodrowe oraz proces zarastania ciemienia.
To jest też spotkanie informujące o możliwościach karmienia oraz czynnościach fizjologicznych i higieny. Omawia się plan szczepień również tych dobrowolnych.
Kolejne bilanse to wiek 2, 4, 6 lat. Później bilans dotyczy już 10 latka, 14 i 16 latka oraz 18 latka.