Zamek to mechanizm na który zwykle mało zwracamy uwagę. Jeśli pojawią się pierwsze symptomy jego zużycia to wtedy zaczynamy zastanawiać się czy potrzeba podjąć decyzję o jego naprawie lub wymianie na inny model. Ślusarze są w stanie kompleksowo zająć się każdym problemem z zamkiem. Jak więc działa i jak właściwie dbać o zamek?
Zasada działania zamka w drzwiach
Rodzajów zamków do drzwi jest całe mnóstwo. Można je jednak podzielić generalnie na zamki mechaniczne oraz elektromechaniczne.
Zamki mechaniczne to konstrukcje do których używamy klasycznego klucza i jest to rodzaj zamka operowany manualnie. Po przekręceniu klucza następuje odryglowanie drzwi. Tego typu zamki są zwykle najtańsze. Nie oznacza to wcale, że nie są to konstrukcje godne uwagi. Są one najczęściej stosowane w ochronie domów i mieszkań i do tego celu sprawdzają się znakomicie. Ich ogromną zaletą jest to, że są bardzo intuicyjne w obsłudze.
Zamki elektromechaniczne to nowy rodzaj zamków, który nieustannie ulega nowym innowacjom. To bardziej zaawansowane technologicznie konstrukcje stosowane głównie w miejscach w których potrzebna jest wygoda obsługi oraz inny standard bezpieczeństwa. Tego typu zamki muszą być dodatkowo zasilane przez baterie lub za pomocą prądu elektrycznego. Otwierać je można z pomocą przykładowo karty magnetycznej lub w niektórych nowszych rozwiązaniach – za pomocą własnego smartfona. Z uwagi na możliwość łatwego konfigurowania i elastyczność rozwiązań zastosowanych w tego typu zamkach z powodzeniem sprawdzają się na przykład w dużych firmach, gdzie określony pracownik może uzyskiwać dostęp tylko do określonych miejsc w budynku firmy.
Zobacz też - Zgubiłem klucze do domu! Jak otworzyć zamek?
Najczęstsze problemy z zamkiem w drzwiach
Jakie najczęstsze problemy mogą spotkać użytkowników klasycznych zamków w drzwiach? Problemy z zaciętym mechanizmem wynikające z naturalnego zużycia lub przypadkowego uszkodzenia to zwykle najczęstsza przyczyna problemów z zamkiem. Należy też do tego zaliczyć brak dbałości o zamek. Polega to na trzaskaniu drzwiami, szarpaniu klamki lub innym czynnością, które doprowadzają do szybszego zużycia mechanizmu. Oczywiście do tego dochodzi kwestia związana z umyślnym uszkodzeniem mechanizmu zamka na przykład w trakcie nieudanej próby włamania do domu lub mieszkania. Niezależnie jednak od przyczyny w żadnym wypadku nie należy bagatelizować problemu zacinające się zamka, bo może to doprowadzić do sytuacji w której po dłuższym czasie odmówi on całkiem posłuszeństwa, doprowadzając do nieprzyjemnej sytuacji braku możliwości dostania się do własnego lokum.