W Polsce 6 grudnia kojarzy się ze zwyczajem znajdowania w butach lub pod poduszką upominków od św. Mikołaja. Potocznie dzień ten nazywamy mikołajkami. Skąd pochodzi ta nazwa? Dokładnie nie wiadomo, przypuszcza się, iż związana jest z imieniem świętego.

Zwyczaj obdarowywania dzieci tego dnia wziął się z legendy o ubogich dziewczętach, którym ojciec nie mógł zapewnić posagu. Wiedząc o tym, Mikołaj ułatwił mu wydanie córek za mąż i przez trzy kolejne noce wrzucał złoto do ich domu. Jeden z kruszców wpadł do trzewików dziewczyny i stąd tradycja ustawiania bucików dzieci w nocy z 5 na 6 grudnia.

Dawniej dzieci znajdowały w bucikach: orzechy, jabłuszka, drobne zabawki, krzyżyki, święte obrazki bądź też rózgi. Jak widać w tamtym czasie prezenty od Mikołaja miały charakter nagrody bądź kary za odpowiednie zachowanie. Dziś te upominki to zazwyczaj słodkości, czy jakieś drobne prezenty.

W ramach akcji #MuzeumWdomu dla małych, pracownicy muzeum instruują najmłodszych, jak wykonać Mikołaja z wydmuszki. Taką figurkę można powiesić na choince albo zostawić przy wystawionych butach w mikołajki.

Szczegółowa instrukcja jest opublikowana: muzeum.wloclawek.pl.