Depresja poporodowa - jak zrozumieć kobietę i jej pomóc?

Przyjście na świat dziecka to wielka zmiana dla obojga rodziców. Jednak dla kobiety zmienia się zdecydowanie więcej - to jej organizm przez 9 miesięcy podlegał ciągłym zmianom. Poród nie zawsze wiąże się dla kobiety z osiągnięciem pełni szczęścia. Jak pomóc kobiecie, która zmaga się z depresją poporodową?

Co może świadczyć o depresji poporodowej?

Depresja poporodowa dotyka nawet 20% kobiet, które wydały na świat dziecko. Objawy depresji często mylone są z przemęczeniem - tak fizycznym, jak i psychicznym, które wiążą się z ciążą i porodem. Kiedy warto poszukać specjalistycznego wsparcia? Kiedy pomocną będzie psychoterapia Warszawa Mokotów? Jeśli oprócz stałego zmęczenia, u kobiety zauważalne są również:

  • ciągle obniżenie nastroju i rozdrażnienie,
  • brak radości z życia i macierzyństwa,
  • poczucie braku nadziei,
  • brak więzi z dzieckiem lub jego odrzucanie,
  • brak troski i zaangażowania w opiekę nad dzieckiem,
  • poczucie bezsilności i bezradności,

koniecznym jest szybkie podjęcie działań - najlepiej przez zaufaną, bliską kobiecie osobę. Szczera rozmowa lub spotkanie z psychologiem to ważny, pierwszy krok do przywrócenia radości z życia i macierzyństwa.

Jak rozwija się depresja poporodowa?

Depresja poporodowa nie jest stanem, który poprzedza depresja w ciąży. Co więcej, depresja poporodowa często nie pojawia się natychmiast po porodzie czy w ciągu kilku pierwszych godzin spędzonych z noworodkiem. Moment wystąpienia pierwszych objawów depresji poporodowej jest bardzo indywidualną kwestią - mówić można tu o przestrzeni kilku dni lub nawet kilku miesięcy. Niezależnie od tego, kiedy pojawią się pierwsze objawy depresyjne, koniecznym jest jak najszybsze wdrożenie właściwego leczenia. Depresja poporodowa ma bowiem ogromny wpływ nie tylko na samą matkę, ale także na całą rodzinę.

Depresja poporodowa a baby blues

Czy depresja poporodowa jest tożsama z popularnym baby blues? Depresja poporodowa to stan zdecydowanie głębszego i stałego załamania fizyczno- psychicznego, związanego z porodem. Baby blues jest stanem zauważalnym już w chwilę po porodzie i związany jest z nagłymi zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w ciele kobity. Baby blues utrzymuje się zazwyczaj do 10 dni po porodzie. Może stanowić zaczątek depresji poporodowej, jednak nie zawsze się w nią przekształca.

Depresja poporodowa - jak pomóc kobiecie i dziecku?

Jeśli podejrzewasz, że bliska ci osoba może cierpieć na depresję poporodową, na początek warto jest spokojnie porozmawiać z młodą mamą. Tematem rozmowy powinny być jej odczucia dotyczące jej samej, macierzyństwa i sytuacji, w jakiej kobieta się znalazła. Warto jest namówić kobietę na dobrowolne udanie się na konsultację psychologiczną, pomóc w znalezieniu specjalisty godnego zaufania. Pomocnym z pewnością będzie również odciążenie kobiety od części domowych obowiązków, w tym obowiązków dotyczących opieki nad niemowlakiem. Umożliwi to kobiecie zadbanie o samą siebie - tak pod względem fizycznym, jak i psychicznym, odnalezienie samej siebie w nowej rzeczywistości.

Depresja poporodowa - czy można jej zapobiec?

Według specjalistów nie ma możliwości wyeliminowania możliwości rozwinięcia się depresji poporodowej u wszystkich kobiet. W ramach działań prewencyjnych należy w szczególności zwrócić jednak uwagę na kobiety, które wcześniej borykały się z problemami psychicznymi, miały epizody depresyjne, które mogą być uwarunkowane genetycznie - w ich rodzinie występowały przypadki depresji, w tym depresji poporodowej. U takich osób niezwykle ważnym jest stałe monitorowanie samopoczucia - tak przez samą kobietę, jak i osoby z jej otoczenia.

Depresja poporodowa, która może rozwinąć się u każdej kobiety, niezależnie od jej stanu, pozycji społecznej czy sytuacji rodzinnej - jest stanem zagrożenia zdrowia i życia zarówno matki, jak i dziecka. Szybka pomoc od osób najbliższych i specjalistyczna pomoc psychologiczna jest tutaj niezwykle ważna, by przywrócić szczęście z macierzyństwa, które należy się każdej kobiecie.